Aktualności i wydarzenia

Profilaktyka w Jedynce

dodano: 2015-12-03

Profilaktyka w Jedynce
Jednym z głównych zadań wychowawczych każdej szkoły jest profilaktyka. Między innymi ma ona na celu zaszczepienie w uczniu, wysokie poczucie swojej wartości jak i umiejętność skutecznego eliminowania własnych „słabych stron". By nie ulegał negatywnym wpływom, by bronił swego stanowiska bez naruszania praw innych, i był wolny od ulegania używkom.
Mimo, że w 2010 roku Sejm przegłosował uchwałę zakazującą handlu dopalaczami, to jednak wciąż słyszymy o licznych skutkach ich zażywania (zwłaszcza w ostatnich miesiącach). Szkoła Podstawowa nr 1 w Puszczykowie mając na uwadze skalę problemu zaproponowała w listopadzie, kompleksowe działania profilaktyczne, których celem głównym była walka z dopalaczami i zwiększenie świadomości uczniów.
Profesjonale warsztaty dla klas I - V naszej szkoły, przeprowadziły trenerki z Centrum Edukacji Profilaktyki „Dialog". Celem zajęć było przekazanie podstawowych informacji na temat zachowań asertywnych, ich specyfiki i zysków wynikających ze stosowania asertywności w codziennym życiu. Natomiast w klasach VI warsztaty przeprowadziły trenerki z Centrum Profilaktyki Gdów, których celem było nabycie przez uczniów wiedzy na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy oraz nabycie/wzmocnienie umiejętności skutecznego opierania się pokusie zażywania dopalaczy.
Takie działania to dobry wstęp do rozmów z dziećmi nie tylko w szkole.
Pedagog SP1 w Puszczykowie
Marta Madaj- Malinowska

 

 

 

Tak nas (nauczycieli) widzą nasi najmłodsi uczniowie

dodano: 2015-11-30

Andrzejki

dodano: 2015-11-30

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze"
Wróżbita, wróżka, cyganka prawdę ci powie... , ale przede wszystkim zapewni super zabawę. W naszej szkole można było spotkać taką osobę w piątek 27.11.2015r, gdyż ten dzień poświęcony był wróżbą andrzejkowym. Na korytarzu szkolnym wróżbici z klas 1-3 rozstawili swoje magiczne stoły, a na nich kule, karty, kubeczki, talerzyki, koperty, czarodziejskie serca, ciasteczka z wróżbą, oj działo się... Uczniowie chętnie się ustawiali w kolejkach, aby dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości, a może dzisiaj, jutro, za tydzień. Odwiedzając poszczególne gabinety wróż dzieci zbierały pieczątki, po zapełnieniu całej karty wróż otrzymali miłą niespodziankę. Ten dzień by pełen wrażeń, emocji, uśmiechu i ciekawości. Komu spełniła się już wróżba???
Anita Chorążkiewicz-Sowa

Świętujemy z Misiem Wojtkiem

dodano: 2015-11-30

 

„Świętujemy z Misiem Wojtkiem"

Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington, Miś Yogi, Miś Wojtek, każdy miś ma  swoje święto 25 listopada. W tym roku świętowaliśmy z Misiem Wojtkiem, który służył jako żołnierz w polskiej armii. Uczniowie klas I-III przeczytali fragmenty książki pt., „Dziadek i Niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego, który opisuje przygody i działalność Wojtka. Każda klasa została sprawdzona pod względem znajomości   swojego tekstu podczas apelu przygotowanego przez Panią Ewę Sturzbecher. Wszyscy byli świetnie przygotowani i odpowiedzieli na wszystkie pytania, ale chyba pomagały pluszaki- małe, duże, średnie..., białe, brązowe, czarne, różowe..., które były Naszymi towarzyszami podczas całej uroczystości. W nagrodę każda klasa otrzymała kolorowankę autorstwa pani Haliny Sobolewskiej oraz tęczowe misie..... tym razem żelowe od pani dyrektor. W tym dniu dowiedzieliśmy się również ciekawych informacji na temat misia brunatnego oraz obejrzeliśmy przedstawienie teatralne z udziałem malutkiego niedźwiadka, którym zaopiekowały się dzieci- jego znalazcy. Był to miły dzień dla wszystkich misiów, ale też dla uczniów, bo mogli mieć w szkole przy sobie swojego ulubieńca i poprzytulać się do miłego futerka podczas przerw między lekcjami.

Anita Chorążkiewicz-Sowa

 

Spotkanie autorskie

dodano: 2015-11-23

 

....bo marzenia się spełniają.....

- autorskie spotkanie Z Łukaszem Wierzbickim

 

W piątek 20 listopada uczniowie z klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim Łukasza Wierzbickiego: redaktora, biografisty, autora książek dla dzieci, podróżnika. Gość                od samego wejścia wzbudził ogromne zainteresowanie, gdyż pojawił się z ogromną skórzaną walizką, postacią niedźwiedzia w hełmie i całą masą innych pakunków. Wszystkie te rekwizyty pomogły w zabraniu nas w podróż do Afryki, śladami Kazimierza Nowaka, (podróżnika, który ten kontynent przemierzył m.in. na rowerze, wielbłądzie i koniu). Uczniowie rozpoznawali zwierzęta po śladach i odgłosach, rozwiązywali zagadki. Dowiedzieli się, jak doszło                              do napisania książki „Afryka Kazika" - właśnie o podróżniku oraz kolejnej prawdziwej historii  „Dziadek i Niedźwiadek" o niedźwiedziu Wojtku, który wraz z 2. Korpusem Polskim przemierzył drogę z Persji do Włoch. Każdy z szeroko otwartą buzią słuchał opowieści                            o wyprawach do Afryki naszego gościa oraz o jego początkach, jak pisarza. Łukasz Wierzbicki o napisaniu książki myślał od szóstego roku życia. To była wspaniała okazja, aby poznać autora książek, które czytamy, gdyż każda klasa poznała wcześniej opowiadania o Wojtku (tak klasy 1-3 przygotowują się do obchodów Dnia Misia).  

Po prezentacjach, do naszego gościa ustawiała się długa kolejka po autografy, uczniowie mieli też okazję zadać pytania i otrzymać osobistą dedykację w książce.

Poznaliśmy prawdziwe, ciekawe historie o pasjach, spełnianiu marzeń, o cierpliwości i dążeniu do celu. Charyzma autora, emocje dały uczestnikom ogromny zastrzyk pozytywnej energii.

Dziękujemy za przesłanie, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają.  

Nowy zwyczaj w naszej szkole - Imieniny Klasy

dodano: 2015-11-19

 

 

 

Nowy zwyczaj w naszej szkole - Imieniny klasy

Każda klasa jeden raz w roku szkolnym obchodzi imieniny, imieniny klasy.

Dni, w których klasy obchodzą swoje imieniny zostają wybrane losowo.

Kilka dni przed imieninami klasy, uczniowie tej klasy informują różnymi sposobami o swoim święcie. Dekorują drzwi swojej sali, zamieszczają informację na blogu, wysyłają informacje na skrzynki mailowe swoich kolegów i koleżanek i nauczycieli, zamieszczają informację na szkolnej stronie internetowej, wysyłają listy tradycyjną pocztą lub pocztą doręczaną przez siebie. Solenizanci noszą emblematy z napisem „solenizant".

Poinformowana przez solenizantów społeczność szkolna w dniu imienin kolejnych klas ma obowiązek uczcić ich święto.    Życzenia składane są w różnoraki sposób: osobiście, na blogu, na stronie internetowej, mailowo, listownie, przez radiowęzeł. Dyrektor i przedstawiciel rady rodziców składając życzenia częstują solenizantów cukierkami. Solenizanci traktowani są ulgowo, nikt ich nie pyta, nie mają w tym dniu sprawdzianów, kartkówek. W tym dniu również nie zadaje się na drugi dzień zadania domowego. Prawdziwe święto.

Ewa Budzyńska

 

 

 

 

 

Święto Niepodległości w Jedynce

dodano: 2015-11-18

 

Józef Piłsudski w Jedynce

10.11.2015r z okazji Święta Niepodległości zawitał w naszej szkole Józef Piłsudski znany również jako Ziuk i Dziadek. Aby z godnością przywitać naszego gościa uczniowie klas I- III musieli długo, starannie i pracowicie przygotowywać się do spotkania z naczelnym wodzem. Klasy pierwsze przygotowywały informację na temat symboli narodowych, drugie szukały i przyswajały treści o naszym wodzu, aby nikt nie zaskoczył ich pytaniem np. Co lubi pić Ziuk? Natomiast klasy trzecie miały wykazać się znajomością dotyczącą genezy Narodowego Święta Niepodległości. Nikt nie zapomniał  o dekoracji swoich sal lekcyjnych, pięknych plakatach oraz przygotowaniu pieśni patriotycznej. Nadszedł długo wyczekiwany dzień. Podczas apelu wszystkie klasy prezentowały swoją wiedzę oraz pięknie odśpiewały pieśni, ale dodatkowo należało wykazać się- ku naszemu zaskoczeniu wiedzą z dziedziny matematyki . Podany poprawnie wynik dodawania odsłaniał pewną część wielkiej układanki przedstawiającej ... Uwaga! wizerunek samego wodza w całej swej okazałości. Gdyby żył, na pewno byłby dumny z tego, że młodzi ludzie , mali patrioci  odznaczają się ogromną wiedzą historyczną  o swoim wolnym kraju.

Anita Chorążkiewicz-Sowa

 

 

Laureaci konkursu Wielkopolskiego Parku Narodowego

dodano: 2015-11-17

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursu plastycznego "Życie zwierząt w różnych porach roku" zorganizowanego przez Centrum Edukacji Ekologicznej WPN w Jeziorach.Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów odbyło się podczas miłego spotkania w siedzibie parku.

Oto nasi laureaci:
I miejsce -Joanna Winkowska kl.2a
II miejsce -Mateusz Jankowiak kl.2b
Wyróżnienie specjalne -Antonina Wojciechowska kl.2b
Wyróżnienia: Maja Morawska kl.2a
Maja Ławniczak kl.2b
Krzysztof Rachocki kl.2b
Jakub Grajewski kl.3b

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Dumne ze swoich uczniów wychowawczynie:
Mirosława Przybylska
Beata Markowska
Milena Taratajcio

 

"Biblioteka rządzi"

dodano: 2015-11-13

 

„Biblioteka rządzi" Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

W piękny i słoneczny, listopadowy dzień, uczniowie puszczykowskiej Jedynki zgromadzili się by zaprezentować widowisko z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych.

Uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami oraz organizatorem Dnia Biblioteki panią Ewą Sturzbecher przygotowali spore przedsięwzięcie. W czasie kilku godzin przekazali widzom informacje związane z tematyką inspirowaną ustanowieniem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Otóż rok 2015 ustalony został Rokiem św. Jana Pawła II, Jana Długosza i Rokiem Teatru Publicznego.

Wędrując w przeszłość naszej historii i kultury, po całomiesięcznych przygotowaniach uczniowie zaprezentowali: klasy czwarte naszą Ojczyznę, a szczególnie Bieszczady nawiązując do wędrówek i pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II. Klasy piąte wprowadziły nas w historyczny nastrój audycją radiową oraz przedstawieniem o życiu i twórczości Jana Długosza. Herby i kroniki przygotowane przez uczniów ukazały jak wiele wydarzeń w życiu związanych jest ze szkołą.

Choć opera  i teatr kojarzą się większości uczniów z mało ciekawymi miejscami, to przedstawiciele klas szóstych pokazali jak bardzo mogą być to przyjemne i pouczające miejsca. Prezentacje operowych wykonań przez dziewczęta z klasy 6a oraz przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów 6b, porwały wszystkich. Aktorzy za swe prezentacje otrzymali owacje na stojąco.

Myślę, że chociaż miesiąc październik, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych dobiegł już końca, to wydarzenia go podsumowujące na długo pozostaną w naszej pamięci.                                                                                                                                                          Marta Mada-Malinowska

Regulamin konkursu "Mam talent"

dodano: 2015-11-12

Regulamin