Aktualności i wydarzenia

Jak karnawał to zabawa!

W lutym dzieci z klasy pierwszych, drugich i trzecich bawiły się na zorganizowanym przez wychowawczynie baliku. Tematem przewodnim tegorocznego balu był  wieczór „ Fiesta Latino”. Nie brakowało ciekawych i wspaniałych przebrań – hiszpanek czy toreadorów, i nie tylko. Dzieci brały udział w rożnych konkursach, takich jak: przechodzenie pod przeszkodą, pogoń za bykiem, bitwa na „pomidory”, kto pierwszy zabierze piłkę. Zabawa była świetna, atmosfera wspaniała, a tańców w rytmach hiszpańskich przebojów nie było końca. Do zobaczenia na następnym balu, już za rok!

Agnieszka Sibilak

Kwiaty we włosach :)

Już po raz kolejny do Szkoły Podstawowej nr 1 przyjechali muzycy. Tym razem przygotowali dla uczniów wspaniały pokaz instrumentalny i wokalny. Był piękny śpiew, gra na gitarze elektrycznej i perkusji. Tematem występu był polski bigbit, czyli rock and roll. Artyści przypomnieli muzykę z lat 60-tych, śpiewając znane z tamtych czasów przeboje Czerwonych Gitar, jak: „Już za rok matura”,  „Tak bardzo się starałem”, „Ciągle pada, czy „Nie zadzieraj nosa”.  Zagadką dla dzieci było odgadnięcie tytułu piosenki po wypowiedzianych kilku słowach lub pokazanym obrazku. Był taniec, śpiew, hałas i wspaniała zabawa!

Agnieszka Sibilak

 

Balik przebierańców w klasach 0.


1 lutego w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Puszczykowie odbył się karnawałowy balik przebierańców. Każde dziecko przebrane było za swojego ulubionego bohatera. Nie brakowało księżniczek, tancerek, wojowników, policjantów, strażaków, a także kotków. Dzieci świetnie bawiły się w rytmach znanych i lubianych piosenek dziecięcych, a także polskich i zagranicznych przebojów radiowych. W trakcie balu był również czas na zaplanowane przez wychowawczynie zabawy i konkurencje. Były  tańce z balonami, skoki w workach, łowienie rybek za pomocą specjalnej wędki, czy zabawa muzyczne krzesła. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły i przeżyły razem niezapomniane chwile.

Agnieszka Sibilak

Półkolonie zimowe.

Jak, co roku w ferie zimowe uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie mogli uczestniczyć w zorganizowanych przez szkołę półkoloniach.  Atrakcji było co nie miara. Dzieci dwukrotnie wyjechały do kina na filmy pt: „Ralph Demolka w Internecie” i  „Asrteriks i Obeliks – Tajemnica magicznego wywaru” , a także po bawiły się w małpim gaju  w  Parku „Rodzinka” w Skórzewie oraz na kręgielni. Podczas trwających półkolonii uczniów odwiedzili również policjanci, którzy opowiedzieli dzieciom o tym, jak bezpiecznie spędzać ferie. Nie zabrakło również uwielbianych przez dzieci zajęć sportowych, które odbywały się na hali widowiskowo- sportowej oraz warsztatów plastycznych. Dzieciom czas upłynął wesoło i radośnie – wypoczęci, pełni wrażeń wrócili do szkoły po feriach.

Agnieszka Sibilak

Joanna Konieczna

 

„Bóg się rodzi…”

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. W Szkole Podstawowej nr 1 w Puszczykowie na początku stycznia klasa 2b zaprosiła panią dyrektor oraz dzieci z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na przedstawienie jasełkowe, ukazując wszystkim historię narodzin Pana Jezusa. Na scenie pojawili się aniołowie, pasterze i trzej mędrcy. Prezentowane przed szkolną publiczności jasełka przeplatane były kolędami, w których śpiew włączyli się wszyscy. Na końcu młodzi artyści przepięknie zarapowali dla narodzonego Jezuska, oddając mu cześć.

Agnieszka Sibilak

 

Góra grosza.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji GÓRA GROSZA!
W szczególności dziękuję koordynatorom akcji -
przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego, Katarzynie Maciejewskiej i Rozalii Huderek z kl.3b gim oraz Natalii Czubie i Sarze Kozłowskiej z kl.3a gim., a także najmłodszym w szkole Zerówkowiczom- którzy posegregowali monety (1-, 2- i 5- groszowe), przeliczyli je oraz podsumowali zebraną kwotę.
Dziękuję bardzo również uczniom i nauczycielom, którzy ułatwili pracę koordynatorom, segregując i podliczając zebrane w klasach pieniądze.

W tegorocznej akcji wzięły udział prawie wszystkie klasy, a zebrano razem 746 złotych i 1 grosz!

Gratuluję serdecznie!
Cieszę się, że dzięki zebranym przez Was grosikom możecie przyczynić się do pomocy potrzebującym dzieciom :)

opiekun akcji
Beata Łukowiak

 

Spotkanie z Anną Marią Wesołowską

Spotkanie z Anną Marią Wesołowską

              Jeszcze przed świętami, 14 grudnia 2018- zagościła w naszej szkole Anna Maria Wesołowska. Z najpopularniejszą łódzką sędzią, znaną dzięki programowi produkowanemu przez stację TVN spotkali się uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas ósmych. Również rodzice i nauczyciele mogli wziąć udział w spotkaniu.

Anna Maria Wesołowska zajmuje się edukacją prawną i temu też celowi służyło spotkanie.  Dzieli się ze słuchaczami swoim doświadczeniem i wiedzą. Przestrzega przed nieprzemyślanymi działaniami, które mogą wydawać się błahe a mają poważne konsekwencje. Anna Maria Wesołowska mówiła też o tym w jaki sposób unikać kłopotów z prawem, natomiast nasi uczniowie mogli zadawać pytania, na które chętnie odpowiadała.

Liczymy na to, że przywołane historie, często poruszające pozostały w pamięci naszych uczniów i że staną się cenną lekcją, która swym przekazem będzie ważną przestrogą, ale i zmusi do refleksji. 

Joanna Konieczna

 

Opowieść wigilijna.

 

W grudniu ze swoim świątecznym przedstawieniem do Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie przyjechali artyści zespołu muzycznego prezentując uczniom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz uczniom klas piątych przedstawienie na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa pt: „Opowieść  wilijna”. Ukazali nam  historię pewnej znanej piosenkarki, która myślała tylko o sobie, dla której najważniejsza była sława, prestiż i kariera. Zapomniała o tych, których kocha, o bliskich i przyjaciołach. Pewnego dnia w świąteczny wieczór odwiedził ją Duch Świąt. Zrozumiała, co naprawdę się liczy i co jest w życiu najważniejsze. Na końcu wystąpiła na scenie już jako odmieniona gwiazda w teraźniejszości, przepraszając za swoje nieodpowiednie zachowanie. Złożyła wszystkim dzieciom piękne  życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i wspólnie z dziećmi zaśpiewała piękne polskie kolędy.

Agnieszka Sibilak

 

Zimowy, świąteczny czas.

 

„(…)Na dworze zawierucha, na dworze pada śnieg…” tak śpiewająco rozpoczęły zimowe przedstawienie dzieci z oddziałów przedszkolnych dla swoich rodziców. Zima pojawiła się już w kalendarzu, za oknem również zaczął padać śnieg, który pięknie pasował do scenerii przedstawienia wprowadzając wszystkich w cudowny zimowy i świąteczny nastrój. Wszyscy zaproszeni goście mogli podziwiać swoje pociechy pięknie recytujące nauczone wierszyki podczas bożonarodzeniowego przedstawienia. Nie zabrakło śnieżynek,  bałwanków oraz Świętego Mikołaja, którego dzieci przywitały piosenką pt: „Za oknami zimno, za oknami mróz, a pod balkonem stoi  Mikołaja wóz…”. Święty Mikołaj złożył wszystkim obecnym piękne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na końcu dzieci zaprosiły swoich rodziców do wspólnego śpiewania kolęd. Po części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem i usiedli do świątecznego stołu. Na końcu przeszedł czas na wyczekane prezenty, które prawdziwy Święty Mikołaj zostawił pod choinką razem z listem, który napisał do dzieci. Każdy chłopiec i dziewczynka mieli wykonać zadanie, które przygotował dla nich Święty Mikołaj, a za jego wykonanie otrzymali prezent. Radości i śmiechu było co niemiara. Wszyscy bawili się wspaniale, a Mikołaj na końcu listu obiecał, że na pewno odwiedzi dzieci za rok.

Agnieszka Sibilak

Spotkania wigilijne

                 Tradycyjnym zwyczajem w ostatni dzień przed świąteczną przerwą zimową- 21 grudnia 2018 odbyły się w naszej szkole wigilijne spotkania klasowe. Nastrój świąteczny w tym dniu tworzyły pięknie udekorowane sale oraz aromat wypieków przygotowanych na tę okoliczność. Spotkaniom klasowym towarzyszyły rozmowy, w tle których rozbrzmiewały nastrojowe kolędy i śmiech naszych kolegów i koleżanek. Po wspólnie spędzonym czasie zgromadziliśmy się na hali widowiskowo- sportowej.

              Spotkania bowiem zakończyło widowisko o Bożym Narodzeniu, na które została zaproszona cała społeczność naszej szkoły, nauczyciele a także rodzice, towarzyszący nam w dzisiejszym dniu. Niespodzianką tegorocznych jasełek była grupa aktorów, którymi byli nauczyciele i Panie Dyrektorki. W tak radosnej atmosferze pożegnaliśmy się słowami, będącymi przesłaniem widowiska „Jeden zero dla Nieba” i jednocześnie naszymi życzeniami dla Was wszystkich:

„Już finał, finału, panowie i panie, więc jakie z tej szopki wynika przesłanie?

Jeden wielki Polak, mądry kto go słucha, by odnowić ziemię wezwał kiedyś Ducha.

A my mu pomóżmy w tej wielkiej potrzebie i odnowę ziemi zacznijmy od siebie”.

Tego sobie i Wam szczerze życzymy, także radosnych doznań z okazji

Świąt Bożego Narodzenia, jak i wszystkiego najlepszego w każdym dniu

nadchodzącego Nowego Roku!

Joanna Konieczna

                 

„Dzień dla Niepodległej”

„Naród, który traci pamięć

 przestaje być Narodem,

staje się jedynie zbiorem

ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”

Józef Piłsudski

           

09 listopada 2018 roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu „Dzień dla Niepodległej”. W miejskich uroczystościach, na hali widowiskowo- sportowej udział wzięli przedstawiciele władz miasta Puszczykowa, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dzieci reprezentujące Przedszkole Leśni Przyjaciele, a także przybyli na  uroczystość mieszkańcy.

            O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. Ponadto oklaskiwaliśmy w ramach uroczystości słowno – muzyczne przedstawienia przygotowane przez uczniów obu szkół i przedszkola oraz występ seniorów chóru „To i owo”.

            Poza oficjalną uroczystością uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczą w działaniach związanych z rocznicą odzyskania niepodległości. Klasa 5a zorganizowała wycieczkę tematyczną śladami wydarzeń związanych z Ignacym Paderewskim. Trasa wycieczki rozpoczynała się  przy Alejach Karola Marcinkowskiego, prowadziła przez Plac Wolności, ulicę Ratajczaka i kończyła się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W trakcie wycieczki uczniowie poznali wkład w odzyskanie niepodległości wybitnych Polaków, takich jak Ignacy Paderewski, Hipolit Cegielski, h. Raczyński oraz innych powstańców wielkopolskich.

            Ci sami uczniowie zapalili znicze na grobach powstańców na cmentarzu w Puszczykowie.

Joanna Konieczna

 

24 grudnia 2018 - Informacja

Uprzejmie informuję, że w poniedziałek 24 grudnia 2018 Szkoła będzie nieczynna.

Z wyrazami szacunku

Ewa Budzyńska

Szkolni Mistrzowie Wielkopolski w Badmintonie!

Dnia 13.12.2018 r. 8 najlepszych szkół z całego województwa walczyło w Puszczykowie o miano Szkolnych Mistrzów Wielkopolski w Badmintonie.
Mam ogromną przyjemność ogłosić, że Jakub Standar oraz Jakub Mikołajczak - uczniowie klasy IIIa gimnazjum - wywalczyli złoty medal w finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Wielkopolskiego w Badmintonie.
Serdecznie gratulujemy uczniom zwycięstwa w zmaganiach, w których okazali się bezkonkurencyjni!!!
Dziękujemy za godne reprezentowanie klasy, szkoły i miasta w zawodach oraz życzymy kolejnych sukcesów sportowych!!!

Życzenia Świąteczne i Noworoczne

Świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i odpoczynek,
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia
życzy

Ewa Budzyńska

„Bliżej lektur”

W ramach Projektu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa, klasy 4-8 wzięły udział w kolejnym zadaniu- „Bliżej lektur”, nadzorowanym przez Panią Ewę  Sturzbecher i Panią Beatę Łukowiak.  Polegało ono na wykonaniu między innymi gier planszowych i krzyżówek czy przygotowaniu scenek, które tematycznie nawiązywały do lektur wybranych na każdym poziomie klasowym. Podczas godzin wychowawczych nasi uczniowie wzajemnie prezentowali swoim kolegom i koleżankom przygotowane prace. Wymiany między klasami umożliwiły wymianę doświadczeń a także poznanie odmiennej perspektywy odbioru tego samego tekstu. Stały się okazją nie tylko do nauki, ale również integracji uczniów, których połączyła wspólna zabawa.     

Joanna Konieczna

Biblioteka

 

                                                                  Do młodych czytelników

"Słuchajcie urwipołcie, brzdące, basałyki,

Z których każdy z majtasów zbyt krótkich wyrasta:
Dość cukrów i słodyczy, precz wszystkie pierniki,
Pod choinką ma tylko książka być i basta!"...

                            Kornel Makuszyński

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - czas obdarowywania się prezentami oraz wspólnego przebywania i zabawy z dziećmi.Niech te chwile będą niezapomniane - dzięki lekturze ulubionych książek z dzieciństwa Waszego i Waszych pociech.Zachęcamy do przeczytania listu pani Ireny Koźmińskiej prezesa Fundacji " ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".     

Z najlepszymi świątecznymi życzeniami                     

                                                                                                                             Ewa Sturzbecher  

                                                                                                                             Beata Łukowiak

 

 

MIKOLAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

 To już 5 raz 11 grudnia 2018r. odbyły się w naszej szkole Mikołajkowe Turnieje Piłki Siatkowej Dziewcząt. Turnieje zostały zorganizowane w ramach zajęć pozalekcyjnych z piłki siatkowej w dwóch kategoriach wiekowych:  rocznika 2006 oraz 2005 i starsze.

Rywalizacja przebiegała w miłej mikołajkowej atmosferze.                                   Wszystkie zespoły otrzymały upominki ufundowane przez Panią Dyrektor.

 

 

Wyniki końcowe rocznik 2006

I miejsce – Reniferki (  P. Miśkiewicz, A. Kujawa, A. Szczepaniak, M. Zawartowska)

II miejsce –Szalone Pierniki  ( Z. Brzozowska, M. Dymarska, W. Mazur,  A.Śmigielska, Z. Brzozowska)

III miejsce – Elfiki (A. Dokrzewska, N. Górna, I. Król, M. Karp, )

 

Wyniki końcowe rocznik 2005 i starsze

I miejsce- Renifery FBI (M. Bukowy, N. Cierżniak, W. Czyż, A. Filipek, Ignaszewska, O. Nowicka)

II miejsce – Złote Goryle ( M. Bogdanowska, R. Huderek, W. Lis, J. Mielcarek, I. Miśkiewicz, M. Niedbała)

III miejsce – Rudolf i Przyjaciele ( O. Dziubalska, L. Kordus, K. Maciejewska, M. Michalak, E. Pawlik, M. Tężycka)

 

 Lucyna Dydzińska

„Przyjdź się przytul”-schronisko w Gaju.

 

Mikołaje z klasy 3a dostarczyli zebrane od uczniów naszej szkoły: karmy, posłania i smycze
dla podopiecznych Schroniska w Gaju. W ramach akcji "Przyjdź się Przytul", prowadzonej
w schronisku, uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych i dowiedzieliśmy się, co opiekun powinien robić, czego nie robić, by zwierzak będący pod jego opieką był szczęśliwy.

uczniowie klasy 3a
Szkoły Podstawowej nr 1

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W NASZEJ SZKOLE

            Dnia 7 grudnia w naszej szkole odbył się Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Jego organizacja jest już coroczną tradycją. W odróżnieniu od roku poprzedniego, odbył się na Hali Widowiskowo-Sportowej. Uczniowie wraz z rodzicami włączyli się w przygotowania do tego dnia, czego efektem było mnóstwo przepięknych ozdób świątecznych, które mogliśmy nie tylko podziwiać, ale i  oczywiście zakupić. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. W sali konferencyjnej rodzice i uczniowie przygotowali kawiarenkę. Na tych, którzy zapragnęli chwili odpoczynku, czekała gorąca kawa i mnóstwo smakołyków. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania i za mile spędzony czas.

Joanna Konieczna

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jak co roku pod koniec listopada, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie obchodzili święto najlepszego przyjaciela wszystkich dzieci pluszowego misia. W ramach świętowania dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych, drugich i trzecich wraz ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami, przyniesionymi z domów spotkały się razem na szkolnym korytarzu. Tam wszyscy zaśpiewali znaną piosenkę pt: „Jadą, jadą misie”, a najmłodsze dzieci z kółka teatralnego pod kierunkiem pani Beaty Markowskiej zaprezentowały przedstawienie o misiach niejadkach. Pani bibliotekarka Ewa Sturzbecher opowiedziała dzieciom kilka ciekawostek i informacji na temat misia Koali, który tak naprawdę nie jest misiem i należy do gatunku torbaczy, ale którego również lubimy i kochamy, jak inne misie. Następnie po wysłuchaniu tych informacji dzieci odpowiadały na zadawane przez panią bibliotekarkę pytania podnosząc w górę zielone lub czerwone karteczki.  Na pożegnanie kółko teatralne, do którego uczęszczają również uczniowie klas drugich wystąpiło dla zgromadzonej publiczności z przedstawieniem – interpretacją  wiersza Adama Mickiewicza pt: Przyjaciele”, i wartościowym  przesłaniem „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

Agnieszka Sibilak