Aktualności i wydarzenia

Zasady organizacji nauki od 18 stycznia 2021r.

Prosimy zapoznać się z załączonymi dokumentami dotyczącymi zasad organizacji nauki od 18 stycznia:

1. Wytyczne_MEiN,_MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkół_podstawowych

2. Zasady organizacji nauki od 18 stycznia

Życzenia Świąteczne

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Niech ten czas będzie dla Was odpoczynkiem od przykrej ostatnio rzeczywistości, niech napełni Wasze serca nadzieją i wiarą na bezpieczną przyszłość, niech świąteczne podarunki będą obfite, przede wszystkim w serdeczność, otwartość i życzliwość. Niech ten piękny czas wypełnia radosny śmiech naszych dzieci i spokojny uśmiech naszych najbliższych.

Życzę, żeby 2021 rok był początkiem nowego etapu życia pełnego szczęścia, zdrowia i bezpieczeństwa.

Zdrowia i radości

Ewa Budzyńska

Świetlica w ferie świąteczne

Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że tak jak co roku, w wymienione poniżej dni ferii świątecznych, dzieciom, których rodzice pracują, zapewniamy opiekę świetlicową.
Świetlica będzie czynna w godzinach od 7.00 do 17.00 w dni: 23 grudnia (środa), 28 grudnia (poniedziałek), 29 grudnia (wtorek), 30 grudnia (środa), 31 grudnia (czwartek).
Uprzejmie proszę o zgłaszanie wychowawcom, które dzieci skorzystają z tej opieki.
Serdecznie pozdrawiam
Ewa Budzyńska

Świąteczne zajęcia logorytmiczne

Zajęcia logorytmiczne
Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji najmłodsi uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w ramach terapii logopedycznej w zajęciach logorytmicznych.
Pani Kasia opowiedziała dzieciom historię o zapominalskim Świętym Mikołaju, reniferach i prezentach.
Uczniowie pomogli Mikołajowi nakarmić głodnego renifera, ćwicząc przy tym słownictwo. Wykonując zadania oddechowe, rozgonili ciemne chmury i śnieżycę, aby mógł bezpiecznie dostarczyć prezenty.
Nasz pechowy Mikołaj wpadając przez komin do domu, uszkodził choinkę i pogubił prezenty. Zerówkowicze chętnie mu pomogli, ćwicząc przy tym małą motorykę i usprawniając lewą półkulę mózgu. Dzieci doskonale bawiły się podczas ćwiczeń buzi i języka,śpiewając i tańcząc. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zabawy na śniegu :)

Jak tylko spadł pierwszy śnieg dzieci z oddziałów przedszkolnych wykorzystały zimową aurę i spędziły miłe chwile na boisku szkolnym. Podczas zabaw na śniegu lepiły małe bałwanki, rzucały się śnieżkami i miały przy tym wielką radość. Szkoda, że śnieg tak szybko się roztopił, ale zima przed nami i z utęsknieniem czekamy na kolejne takie białe chwile.

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska
SP 1

Aktualny kalendarz roku szkolnego oraz spotkań z rodzicami.

Szanowni Państwo!

Poniżej aktualne daty wydarzeń:

Kalendarz roku szkolnego 20-21 korekta

Terminy spotkań z rodzicami 20-21 korekta

Dwie Siostry i dwie klasy drugie :)

Drugie klasy gościły na swoich lekcjach Panią Igę z Wydawnictwa Dwie Siostry. Pani Iga opowiadała nam, jak powstaje książka. Każdy z nas pokazał swoja ulubioną pozycję, zobaczylismy też, jak różnorodne mogą być formy książek: były takie dźwiękowe, zrób to sam, pop –up, czyli rozkładane, a najdłuższa ksiązka miała aż 2m!!! Rozmawialismy o tym, żę książki mogą pomóc w zrozumieniu liczenia, przeliczania, pozwalają marzyć, być kreatywnym, wyjaśniają znaczenie  tolerancji. Najważniejsze przesłanie z zajęć: WSZYSCY SIĘ LICZĄ, KAŻDY JEST WAŻNY!!! To był miły czas. Dziękujemy Pani Idze i Wydawnictwu Dwie Siostry!!! Klasa 2a i 2b z wychowawczyniami.

Świąteczne kartki dla Przyjaciół Naszej Szkoły⛄od Wolontariuszy SKW „Otwarta Dłoń”

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Jak co roku o tej porze Wolontariusze SKW Otwarta Dłoń przygotowali świąteczne kartki dla Przyjaciół Naszej Szkoły

Mikołajki w SP1

Wizyta Świętego Mikołaja

7 grudnia do naszej szkoły przybył wesoły, uśmiechnięty, choć troszkę zmarznięty – Święty Mikołaj. Odwiedził dzieci z oddziałów przedszkolnych, które uczą się w szkole. Nie przyszedł oczywiście z pustymi  rękoma, miał ze sobą worek pełen prezentów. Każda dziewczynka i każdy chłopiec otrzymał upominek. Wszystkie dzieci były bardzo szczęśliwe, że Mikołaj je odwiedził, a w podziękowaniu za prezenty zaśpiewały mu wesołą, mikołajkową piosenkę.

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska
SP 1

 Dziękujemy za odwiedziny!

Do zobaczenia za rok!

https://s.amsu.ng/InM9igOhOr7N

Dzień Wolontariusza

Dzisiaj (05.12) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji życzymy wszystkim Wolontariuszom nieustającej energii, realizacji zamierzonych celów, wytrwałości i wiary, w to co robicie! Pamiętajcie, że dzięki Wam ten Świat staje się lepszy!!! Dziękujemy, że jesteście❤❤❤ Kim jest Wolontariusz ? Oto piękna odpowiedź Krzysztofa Kuranowskiego w wierszu pt. "Wolontariusz" Idę przez życie jak mróz przez zimę. Ciężko stąpam po ziemi zostawiając ślady. Są one wyraźne i trwałe każdy to rok mojego życia. Nie ja jeden idę tą drogą inni pójdą tymi śladami stawiając obok swoje by tworzyć życie.

Dzień Pluszowego Misia

"Misie lubią dzieci, dzieci lubią misie". Co roku, 25 listopada to hasło ma szczególne znaczenie, gdyż to Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia klasy 1-3 poznały ciekawostki ze świata przyrody dotyczące niedźwiedzia brunatnego i polarnego, pandy wielkiej i torbacza, czyli koala. Swoją wiedzę sprawdzali podczas teleturnieju "koło fortuny". Każda klasa też przypomniała, w jakich bajkach możemy spotkać misie. Można też było "wyturlać sobie misia". To był dzień zdobywania wiedzy i świetnej zabawy!

Szkolny oddział przedszkolnu ten wesoły dzień spędził w szkole, w nowych, lśniacych salach.

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.
Święto Misia w klasie 0a:

ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS 6-8

Szanowni Państwo!

Polecam udział w warsztatach dla rodziców uczniów klas IV-VIII. Udział jest bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się w środę 25 listopada o godzinie 19.00.

Dowiesz się jak Twoje dziecko:

- może szybko usprawnić sposób uczenia się

- co może zrobić już dziś żeby podnieść swoje wyniki w nauce

- jak praktycznie dwukrotnie zwiększyć zapamiętywanie słówek obcych

Zapisy:

https://warsztat.prostanauka.pl/lp3?fbclid=IwAR1vlqm0d7iIVDffU0MRqqZmdL1qK964gfZrVNqSq9we3sIQ67Esoj0y26s

 

Grażyna Leciej

Motywowanie do działnia – wzmacnianie motywacji wewnetrznej dziecka.

 

Każde dziecko,  ale także każdy dorosły potrzebuje odpowiedniej motywacji, aby angażować się emocjonalnie i intelektualnie w radzeniu sobie z trudnościami. Z wiekiem staramy się wzbudzać w dziecku motywację wewnętrzną, tak by odczuwało zadowolenie, satysfakcję a nawet dumę ze swoich osiągnięć. Dziecko, które jest zmotywowane, osiąga dużo większe sukcesy w zdobywaniu wiedzy. Uczy się, bo lubi to, bo sprawia mu to przyjemność, bo widzi  cel i skutki swojej pracy. Zadbajmy o to, by nasze dziecko uczyło się systematycznie. Warto ustalić harmonogram dnia , w którym nauka staje się stałym elementem – niemal tak samo naturalnym jak mycie zębów.

Na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje, innej motywacji, innych słów ale zawsze potrzebuje uwagi, zrozumienia, zainteresowania i aprobaty. Dobrze jest również codziennie rozmawiać z dzieckiem na temat rzeczy, o których się uczyło.

Jak pogodzić nasze potrzeby, wymagania sytuacji i jednocześnie wspierać wewnętrzną motywację dziecka?:

 1. Zachętę –  Warto wykorzystać słowa zachęty, która skupia się na włożonym wysiłku lub emocjach dziecka. Zachęta daje siłę, buduje poczucie własnej wartości. Jak mówił Dreikurs : „Dziecko potrzebuje zachęty, jak roślina wody”.

Dlatego  można:

 • okazać dziecku wdzięczność, np.: “Kiedy patrzę na twój rysunek (i widzę: słońce i plażę), to czuję radość, ponieważ przypominają mi się nasze wakacje, a spędzanie wspólnego czasu jest dla mnie bardzo ważne”,
 • odnieść się do procesu zamiast oceniać dziecko, więc ZAMIAST: “Jesteś doskonałym konstruktorem” MOŻNA: “Podoba mi się, w jaki sposób planujesz budowanie: najpierw ułożyłeś wszystkie klocki, potem wybrałeś te najdłuższe do budowy mostu” – komunikaty odnoszące się do procesu (w tym: postawy, wybranej strategii, wytrwałości, uzyskanej poprawy itp.) wzmacniają motywację wewnętrzną,
 • opowiedzieć o swoich odczuciach, np.: “Cieszę się, kiedy po wejściu do domu widzę poustawiane buty”,
 • prawdziwie podziękować, np.: “Dziękuję, że zaniosłeś swoje pranie do pokoju. Dzięki tobie zyskałam więcej czasu na odpoczynek”,
 • odzwierciedlić emocje (i zachowanie) dziecka, wczuć się w jego sytuację, np.: “Widzę, że bardzo się cieszysz na odwiedziny Jasia. Lubisz się z nim bawić, ponieważ budujecie z twoich ulubionych klocków i robicie wyścigi samochodowe”.

Dzieci przeglądają się w oczach dorosłych i to, co słyszą, na stałe zapada im w pamięć. Wzmacniające komunikaty (np. podziękowanie, odzwierciedlanie, wdzięczność) budują wiarę w siebie i zachęcają do kolejnych prób. Sprawiają, że podejmowany wysiłek wynika z wewnętrznej potrzeby (tak działa właśnie motywacja wewnętrzna!), a nie wyłącznie z chęci usłyszenia: super, dobra robota!

 1. Doceniaj – rozglądaj się za okazją by zamiast ciągłego zwracania uwagi i strofowania powiedzieć swojemu dziecku, jak bardzo je cenisz. Mów jak najczęściej : „Doceniam Cię za…” oraz „Dziękuję Ci za…” To pokaże mu jak bardzo jest wyjątkowe i ile potrafi.
 1. Pokazuj, że wierzysz – zamiast ratować dziecko z trudnej sytuacji albo robić coś za nie, powiedz: „Wierzę w Ciebie i Twoje możliwości.” / „Wierzę, że potrafisz to zrobić.”
 1. Proś o pomoc – stwarzaj i wykorzystuj sytuacje, w których prosisz swoje dziecko o pomoc. To doskonały czas, żeby w praktyce zobaczyło, jakie jest zdolne i samodzielne. Przykład? proszę: “Potrzebuję Twojej pomocy przy kolacji: zaniesiesz talerze, czy umyjesz warzywa?”.
 1. Użyj swojego poczucia humoru – zabawna historia, śmieszny żart czy wymyślenie komicznego połączenia dotyczącego np. obowiązków domowych dużo bardziej motywuje dzieci aniżeli ciągłe przypominanie i narzekanie, że nie robią tego, co do nich należy.
 1. Pokazuj, że błędy są wspaniałą okazją do nauki – gdy Twoje dziecko popełni błąd, nie traktuj tego jako koniec świata ! Nikt nie jest idealny i my, dorośli, również robimy mnóstwo głupot i błędów. Pomyśl o nich jak o naturalnej kolei rzeczy w trakcie nauki. Powiedz: „Świetnie, popełniłeś błąd ! Czego możemy się dzięki temu nauczyć?” 
 1. Pokaż na swoim przykładzie – nie od dziś wiadomo, że dzieci bacznie nas obserwują i powtarzają nasze zachowania. Twoja wewnętrzna motywacja i jej efekty będą dla Twojego dziecka najlepszym impulsem do działania! Jeśli na przykład chcesz zachęcić dziecko do czytania urządźcie popołudnia z książką, kiedy każdy domownik spędzi kilkanaście minut z ulubioną lekturą. 
 1. Skup się na szukaniu rozwiązań wraz z dzieckiem – jeśli w waszej rodzinie pojawi się problem, zróbcie spotkanie rodzinne i postarajcie się wspólnie znaleźć rozwiązanie. Pomoże Wam w tym burza mózgów: bierzcie wszystkie pomysły (żaden nie jest zły!), a później dyskutujcie, który będzie najlepszy dla Was wszystkich. Niech każdy ma okazję do wypowiedzi bez bycia ocenianym. Twoje dziecko przekona się, że każdy problem ma wiele rozwiązań oraz że warto ich szukać i się nie poddawać!
 1. Małe kroki – dziel czynności na etapy, aby dziecko mogło doświadczać małych sukcesów.

Tych kilka sposobów warto wplatać w codzienne życie. Postępując tak, przyczynisz się do budowania motywacji wewnętrznej u swojego dziecka, a ta jest bardzo pożądana w dzisiejszym świecie. 
Na podstawie: „Pozytywna Dyscyplina dla Nastolatków” Jane Nelsen & Lynn Lott

Tablica motywacyjna dla dziecka

U młodszych dzieci szkolnych  w budowaniu ich motywacji można wspomóc się tablicą motywacyjną. System motywacyjny w postaci zobrazowanych na tablicy działań i ocen za nie oraz nagrody za ich realizację pozwala dziecku kształtować swoje zachowanie dla samej zabawy ze zdobywania odznaczeń. Pamiętać należy jednak o konsekwentnym uzupełnianiu tablicy. Niech dziecko samo stara się ocenić realizację zawartych na tablicy zadań (samoocena), należy jedynie wspierać i naprowadzać na własciwy tor oceny.

Można taką tablicę wydrukować, kupić lub zkorzystać z aplikacji. Jednak najlepszym rowiązaniem jest wspolny czas spedzony z dzieckiem przy jej samodzielnym wykonywaniu. W ten sposób dziecko samo określa pożadane zachowania co jest również doskonałym pretekstem do rozmowy. Dobrze wykonać tablicę zgodnie z obowiązkami zawartymi w planie dnia.

Obrazkowy system oceny i wynagradzania ma pomóc dziecku zrozumieć ścieżkę postępu i motywować do dalszej pracy. Gdy ocena dziecka z całego tygodnia jest niewystarczająca to nie może cieszyć się realizacją wyznaczonego na pocztku celu.

 1. Wspolnie stwórzcie (wybierzcie), tablicę
 2. W procesie tworzenia tablicy wspomórzcie się planem dnia tak by moznabyło zaznaczać na niej zrealizowane zadania ( checklista)
 3. Wspólnie ustalcie cel jaki po osiagnięciu odpowiedniej ilości punków chcecie zrealizować. (Koniecznie wspólnie z dzieckiem, każdego wieczora, podsumowujcie dzień).
 4. Wyznaczcie sobie czas na osiaganiećie wyznaczonej ilości punków (najlepiej tydzień)

Wszystkie działania dziecka umieszczone na tablicy są oceniane. Przyznawane buźki, punkty (co wspólnie wybierzecie), liczymy pod koniec każdego dnia i te które przeważają wpisujemy jako ocenę z danego dnia. Tak robimy przez cały tydzień. Na koniec tygodnia zliczamy wszystkie oceny z każdego dnia i wyliczamy średnią z całego tygodnia. Jeśli wyszła ocena pozytywna to dziecko może zrealizować obrany cel, np. wspólne wyjście na spacer, na lody, wycieczka rowerowa.

 

Jedynka pomaga!

Jedynka pomaga!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Puszczykowie otrzymała wyzwanie od Szkoły Podstawowej nr 61 ze Szczepankowa. Naszym zadaniem było wykonanie dziesięciu przysiadów. Przyjęliśmy wyzwanie i włączyliśmy się do akcji, mającej na celu pomóc małemu 3,5 letniemu Olkowi, u którego zdiagnozowano nowotwór. Ćwiczmy razem i pomagajmy!

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

https://www.facebook.com/110553467009090/videos/2182278528582179

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości Polski

W dniu 10 listopada każdy uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie podczas nauki zdalnej w swoim domu o godz. 11. 11 połączył się na platformie „Zoom” ze swoją klasą oraz nauczycielem i uroczyście odśpiewał hymn narodowy. Do uroczystego śpiewania przyłączyły się również najmłodsze dzieci z zerówek, które razem ze swoimi wychowawczyniami w szkole, w postawie na baczność pięknie i dostojnie zaśpiewały cztery zwrotki hymnu państwowego.

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

 

 

Niepodległa do Hymnu 2020

Kochani,
z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości, jutro o 11.11 odbędzie się wspólne śpiewanie naszego hymnu. Już dziś przypomnijmy sobie wszystkie zwrotki. Będę się łączyć z Wami przez zoom i dołączę do Waszego śpiewu.
Bądźmy jutro razem, szczególnie w tym trudnym czasie odosobnienia. Udekorujmy nasze domy flagami.


Życzę zdrowia i dobrego nastroju
Ewa Budzyńska

Słowa:
hymn_


Najstarsze wykonanie hymnu z 1901r:

https://www.youtube.com/watch?v=xH2gIWd50_U&feature=youtu.be

 

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
 
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
 
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
 
Marsz, marsz, Dąbrowski...
 
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wracał się przez morze.
 
Marsz, marsz, Dąbrowski...
 
Mówił ojciec do swej Basi
Cały zapłakany:
„Słuchaj jeno, pono nasi
Bija w tarabany.”
 
Marsz, marsz, Dąbrowski...
 
 
 
 

 

 

 

Nauczanie zdalne - informacja z e strony MEN

nauczanie zdalne klasy I-III

 

Szanowni Państwo, Drogie Dzieci,

zgodnie z wczorajszą informacją premiera, od najbliższego poniedziałku do 29 listopada, uczymy się zdalnie.
Wszystkie lekcje będą odbywać się zgodnie z planem. Zaczynają się, według planowych godzin, od zalogowania się na zoom. W czasie lekcji na zoom, dzieci wykonują zadania pod kierunkiem nauczyciela. Nauczyciele będą tak  planować lekcję, żeby dzieci jak najmniej patrzyły w ekran, skupiały się na czytaniu, pisaniu, liczeniu itp. Lekcje nie będą trwać dłużej niż 30 minut. Wszystkie czynności dzieci będą  wykonywać w czasie zajęć z nauczycielem. Nie będzie zadań domowych, z wyjątkiem  np. czytania lub tabliczki mnożenia. Lekcje będą zapisywane w terminarzu w librusie, żeby wchodzić na zajęcia przez kliknięcie. Dziś i jutro nauczyciele przećwiczą z dziećmi te czynności na komputerze.
W czasie zajęć będą przerwy na gimnastykę. W czasie zajęć wyrównawczych nauczyciel będzie łączyć  się z dziećmi na przemian, po kilkoro, żeby wspierać tych, którzy potrzebują pomocy.

W ogłoszeniu na stronie Ministerstwa Edukacji widnieje informacja, dotycząca działalności świetlicy szkolnej.

„Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.”

W nawiązaniu do tego ogłoszenia proszę w trybie pilnym, do jutra, przez librusa, telefon:504090888, 618133461 zgłosić dziecko, które z powodu ważnych okoliczności, przede wszystkim związanych z pracą zawodową rodziców zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19, od poniedziałku będzie potrzebować opieki szkolnej świetlicy.

 Serdecznie pozdrawiam

Ewa Budzyńska

Meksyk w Jedynce!

Bohatejros z Meksyku

W październiku nasza szkoła ponownie gościła artystów z Klubu Małego Muzyka. Przywitała nas pani przebrana za meksykankę, prezentując meksykański kapelusz o nazwie sombrero.  Dzieci nauczyły się hiszpańskich zwrotów, takich jak: „Buenos dias”, czyli „Dzień dobry” oraz „Hola”, czyli „Cześć”. Poznały także nazwy hiszpańskich instrumentów, do których należą: kahon, marakasy, charango – gitara meksykańska, składająca się z czterech strun, czy pututu – instrument z muszli, w który się dmucha. Zobaczyły również, jak wygląda ubiór bohatera z Meksyku, który zaprezentował się w czarnym stroju ze złotą lamówką, mając na głowie sombrero. Zadaniem finałowym dla uczestników był taniec z udziałem różnych części ciała. Wszystkie dzieci świetnie bawiły się w rytm meksykańskiej muzyki i na chwilę przeniosły się do Ameryki, wcielając się w bohaterów z Meksyku.

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

Szkolna Liga Wolontariacka - zadanie 1

W tym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariatu Otwarta Dłoń działa w projekcie Nowego ZOO w Poznaniu - Szkolna Liga Wolontariacka.
 
Zachęcamy do zapoznania się z wierszem, którego jesteśmy autorami oraz grafikami.
 
W Puszczykowskiej Jedyneczce
uczniów ponad trzystu mamy,
o przyrodę chętnie dbamy.
 
Wielkopolski las wokół nas
więc mile spędzamy w nim czas.
O nasze polskie zwierzęta dbamy,
ale świadomość zagrożonych gatunków też mamy:
- małpożer
- jeleń baweański
- tchórz czarnołapy
- takahe południowy
czy bocian garbaty.
 
W środowisku naturalnym niewiele
ich żyje, bo jest to liczba, która
naszych szkolnych uczniów kryje.
 
A więc miła koleżanko i drogi kolego,
dbajmy o lasy, łąki i wody,
bo to dla dobra ludzi i przyrody.
 
Szkolna Liga Wolontariacka
do pracy jest gotowa
dla dobra zwierząt głowy w piasek nie chowa.
 
 
Jeśli los zwierząt nie jest Wam obojętny zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących gatunków zwierząt, które są zagrożone wyginięciem.
www.iucnredlist.org
Pamiętajmy  o bardzo ważnej roli ogrodów zoologicznych dla hodowli tych zwierząt.
www.zoo.poznan.pl
 
Pozdrawiamy 
Woolontariusze i opiekunowie SKW Otwarta Dłoń 
PREZENTACJA: 
Wolontariat/Malpozer PREZENTACJA
 
http://sp1puszczykowo.pl/source/2020 2021/Wolontariat/czarnolapy1 (1).odt