Aktualności i wydarzenia

Życzenia Świąteczne

Wszystkim Uczniom, Ich Rodzicom i Opiekunom, Nauczycielom, Pracownikom oraz Przyjaciołom Szkoły
życzę pięknych, spokojnych i pełnych nadziei i radości Świąt Wielkanocnych.
Ewa Budzyńska

Ogłoszenie Burmistrza Miasta

Szanowni Rodzice,

Burmistrz Miasta Puszczykowa informuje, że z uwagi na fakt, iż rozmowy rządu ze związkami zawodowymi nie przyniosły porozumienia - strajk nauczycieli trwa nadal. Dlatego prosimy o informację, którzy z rodziców nie będą w stanie zapewnić dzieciom opieki we własnym zakresie w dniach od 24 do 30 kwietnia br.
Informację prosimy kierować do dnia 19 kwietnia br. (piątek) bezpośrednio do sekretariatów szkół lub przez dziennik elektroniczny do dyrektora szkoły.
Prosimy o śledzenie dziennika elektronicznego, gdzie najpóźniej we wtorek 23 kwietnia zostanie zamieszczona informacja, w jakiś sposób i gdzie Miasto zapewni opiekę nad dziećmi w terminie 24-30 kwietnia 2019.


Burmistrz Miasta Puszczykowa
Andrzej Balcerek

Egzamin ósmoklasisty

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
w poniedziałek 15 kwietnia 2019 zaczynamy egzaminy ósmoklasisty.
Uczniów klas ósmych zapraszamy w poniedziałek 15.04., wtorek 16.04., środę 17.04. na 8.15. Zbieramy się przy sekretariacie w dużym budynku. Proszę pamiętać o legitymacjach, długopisie lub piórze z czarnym wkładem, linijce na egzamin z matematyki.
Pamiętajmy, że zabronione jest wnoszenie do sal egzaminacyjnych kalkulatorów, telefonów komórkowych oraz innych przedmiotów typu smartwatch, mp3 itp.
Pozdrawiam
Ewa Budzyńska
 

KOMUNIKAT W SPRAWIE ORGANIZACJI OPIEKI NAD DZIEĆMI PODCZAS STRAJKÓW NAUCZYCIELI

KOMUNIKAT W SPRAWIE ORGANIZACJI OPIEKI NAD DZIEĆMI PODCZAS STRAJKÓW NAUCZYCIELI

Szanowni Państwo,

w związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, dyrektorzy szkół podstawowych w Puszczykowie wraz z władzami miasta podjęli działania mające na celu złagodzenie skutków strajku dla dzieci i rodziców w szkołach.

Informujemy, że wszystkie dzieci, których rodzice zgłosili brak możliwości zapewnienia opieki w domu będą miały zapewnioną opiekę w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2.

Ponadto informujemy, że władze miasta wraz z dyrektorami szkół podejmują wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia przeprowadzenia egzaminów klas ósmych i trzecich gimnazjum, w sytuacji gdy strajk obejmie dni planowanych egzaminów. Dyrektorzy przygotowują listy potencjalnych członków komisji. Jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, kluczową kwestią będzie pozyskanie takich osób.

W puszczykowskich przedszkolach zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

W tak trudnej sytuacji Burmistrz wciąż żywi nadzieję, że organizacje związkowe oraz strona rządowa dojdą do porozumienia. Ze względu na dynamiczny charakter sytuacji prosimy o uważne śledzenie komunikatów pojawiających się na stronach internetowych: miasta i poszczególnych szkół.

                                                                                                                                       Andrzej Balcerek

                                                                                                                         Burmistrz Miasta Puszczykowa

JEDYNKA WITA WIOSNĘ

JEDYNKA WITA WIOSNĘ

21 marca wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wesoło, głośno i  radośnie powitali wiosnę. A wszystko rozpoczęło się już kilka dni wcześniej od akcji  Samorządu Szkolnego pt: „Kolorowe kapelusze”. Zadaniem uczniów z każdej klasy było przygotowanie w domu kolorowych kapeluszy, na powitanie wiosny. Klasa, w której jak najwięcej uczniów w 21 marca przyjdzie do szkoły w kolorowych kapeluszach miała otrzymać ciekawą nagrodę niespodziankę. Zwycięzcą konkursu były klasy: 0b, 1a, 2a i 2b, 4a oraz klasa 3a gimnazjum. Nagrodą w klasach młodszych był voucher na dzień gier planszowych, do wykorzystania w drugim semestrze roku szkolnego, po uzgodnieniu z wychowawcą klasy, a w klasach starszych nagrodą był kupon na przełożenie sprawdzianu.  W tak pięknych i kolorowych kapeluszach wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami przemaszerowali ulicami miasta Puszczykowa, śpiewając wiosenne piosenki, wykrzykując hasła witające wiosnę oraz grając na instrumentach muzycznych. Klasy drugie natomiast  udały się do Urzędu Miasta, gdzie przekazały na ręce władz miejskich bukiecik wiosennych kwiatów oraz laurkę od całej naszej szkoły, a w podziękowaniu otrzymały pyszne cukierki. Cieszymy się bardzo, że wiosna już do nas przyszła, a zima udała się na zasłużony odpoczynek aż do grudnia, kiedy znowu do nas powróci.

Agnieszka Sibilak

Zbiórka książek wszelakich! - Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza!

XIII MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI MAŁOLATA PUSZCZYKOWO 2019

                                                                  

Serdecznie zapraszamy na XIII MIĘDZYSZKOLNY  FESTIWAL  PIOSENKI  MAŁOLATA  PUSZCZYKOWO 2019

POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA PUSZCZYKOWA  ORAZ STAROSTY POZNAŃSKIEGO

TERMIN :  17 maja 2019 r. godz. 10.00

MIEJSCE: Sala konferencyjna w Hali Widowiskowo-Sportowej Szkoły Podstawowej nr 1, Puszczykowo ul. Wysoka 1

Szczegóły:

Karta uczestnictwa: http://sp1puszczykowo.pl/source/XIII festiwal karta uczestnictwa i regulamin.doc

 

ZAPRASZAMY!

     

 

Plan rekolekcji

http://sp1puszczykowo.pl/source/2019/REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2019.docx

Plan rekolekcji w roku szkolnym 2018/2019

W dniach: 25, 26, 27 marca 2019 r.

Żegnamy zimę!

ŻEGNAMY JUŻ ZIMĘ

Na dwa dni przed nadejściem kalendarzowej wiosny kółko teatralne pod kierunkiem pani Beaty Markowskiej zaprosiło wszystkie dzieci z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na ostatnie już zimowe przedstawienie, mające na celu pożegnanie odchodzącej już dużymi krokami pory roku, jaką jest zima. Aktorkami, które pięknie odegrały swoje role i śpiewały zimowe piosenki były dziewczynki z klas pierwszych, należące do szkolnego koła teatralnego. Nie zabrakło prawdziwej pani zimy, bałwanka, dzieci bawiących się na śniegu oraz pięknie tańczących śnieżynek, do utworu Vivaldiego pt: „Cztery pory roku- zima”. Dziękujemy za takie uroczyste pożegnanie zimy, jeszcze za nią zatęsknimy, ale teraz czekamy już na nadchodzącą wiosnę, która przyniesie nam słoneczne i ciepłe dni i pozwoli spędzić wolny czas jeżdżąc na rowerze czy rolkach i bawiąc się na świeżym powietrzu.

Agnieszka Sibilak

Happening- „Alarm smogowy”

            15 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji, której celem był o zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia  jakim jest smog. Wiadomo, że zjawisko to powstaje on na skutek wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne.

            Nasi szkolni  ekolodzy wyruszyli spod budynku szkoły z przygotowanymi na tę akcję transparentami. W trakcie przemarszu ulicami Puszczykowa  prezentowali mieszkańcom zapisane  hasła i głosili slogany antysmogowe.

            Spotkaliśmy się z entuzjazmem obserwatorów, którzy wyrażali swoje poparcie dla tego typu akcji. Happening zainteresował mieszkańców, którzy przystawali, prosząc o pamiątkowe zdjęcie z naszymi uczniami.

Mamy nadzieję, że młodzi ludzie zwrócą uwagę na to, że problem zmian klimatycznych istnieje, jak i na to, że każdy z nas może zadbać o czyste powietrze. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę środowiska. 

Joanna Konieczna

EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

W ramach Europejskiego Dnia Logopedy, który odbył się 6 marca, panie logopedki, uczące w naszej szkole- pani Katarzyna Knapp-Idziak oraz pani Anna Kochaniecka- Gosztkowska odwiedziły swoich najmłodszych uczniów z oddziałów  przedszkolnych i przygotowały dla nich ciekawe i interesujące zajęcia logopedyczne. Na początku wszystkie dzieci wykonywały ćwiczenia  języka, słuchając wiersza czytanego przez panie, pt: „Gdzie jesteś języczku?” Języczek chował się za zębami za wargą, za podniebieniem, itd. Następnie zadaniem sześciolatków było odgadywanie odgłosów wydawanych przez panie i poszukiwanie do nich odpowiednich obrazków. Na końcu dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe, dmuchając ustami w słomkę i prowadząc wycięte z kartki rybki, do papierowego akwarium znajdującego się przed każdym dzieckiem. Dzieciom bardzo podobały się tego typu zajęcia i nawet te dzieci, które nie chodzą na zajęcia logopedyczne, stwierdziły, że bardzo chętnie brałyby w nich udział.

Agnieszka Sibilak

SPOTKANIE Z TRENETEM TENISA I PISARZEM

SPOTKANIE Z TRENETEM TENISA I PISARZEM

W środę – 13 marca do Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie przyjechał pewien gość. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych, drugich spotkały się z panem Michałem Filipiakiem - trenerem tenisa ziemnego  i autorem książek. Pan Michał pokazał dzieciom odpowiedni sprzęt, niezbędny do uprawiania tenisa ziemnego – czyli rakietę oraz piłki tenisowe i mówił o tym, jak sam kiedyś był dzieckiem i  zaczął ćwiczyć, a teraz jest trenerem tej dziedziny sportu. Następnie opowiedział dzieciom o jeszcze jednej oprócz tenisa swojej pasji, jaką jest pisanie książek. Zabrał ze sobą maskotkę- pan Marchewkę, głównego bohatera swoich książek i opowiedział o nich. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, jak pan Michał opowiadał o swojej pasji do tenisa, jak o bohaterze swoich książek panie redaktorze Marchewce. Uczniowie serdecznie podziękowali za spotkanie i czekają teraz na dalsze przygód pana redaktora Marchewki.

Agnieszka Sibilak

 

 

 

Zaplątani w sieci - aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni. - ZAPROSZENIE

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI: Zaplątani w sieci - aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni.

 

http://sp1puszczykowo.pl/source/2019/Szkoła szkolenie 2019.pdf

Dzień Kobiet w Jedynce!

Dzień Kobiet  w Jedynce!

Z okazji Święta Kobiet w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się niezwykły pokaz. Dla wszystkich dziewcząt i pań swoje zdolności artystyczne zaprezentowali chłopcy z klasy 5c, 6a oraz 7a, 7b i 7c, przygotowując pokaz tańca do muzyki Straussa – pływanie synchroniczne. Chłopcy swoją prezentacją zachwycili wszystkie małe i duże kobietki uczące się i pracujące w naszej szkole. Występ był rewelacyjny, a chłopaki otrzymały gromkie brawa! Gratulacje chłopcy! Czekamy na następny taki świetny występ!

Agnieszka Sibilak

„Magiczny Świat Lalek”

Po raz kolejny Szkołę Podstawową nr 1 odwiedził Klub Muzyka. Teraz zawitał do nas z przedstawieniem pt: „Magiczny Świat Lalek”. Pani prowadząca była aktorką z teatru animacji w Poznaniu i pokazała dzieciom, jak aktor przygotowując się do odgrywania roli, wykonuje różne ćwiczenia buzi i języka, zachęcając przy tym do wykonania takich ćwiczeń przez dzieci. Przyniosła również różne rodzaje lalek i powiedziała dzieciom, jak się nazywają oraz pokazała, w jaki sposób mogą poruszać rękoma, nogami, palcami czy głową. Dziewczynki i chłopcy zobaczyli takie lalki, jak: pacynki, pyskówki, kukiełki, marionetki.  Dzięki prezentacji dzieci dowiedziały się wiele interesujących rzeczy oraz poznały różne aktorskie tajemnice.

Agnieszka Sibilak

 

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Szanowni Państwo Rodzice, Drodzy Uczniowie,

Na poniższych stronach uzyskacie informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w Poznaniu i powiecie poznańskim.

https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa/

https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadgimnazjalna/

https://nabor.pcss.pl/powiatpoznanski/szkolaponadpodstawowa/

https://nabor.pcss.pl/powiatpoznanski/szkolaponadgimnazjalna/

 

http://rekrutacja.ko.poznan.pl/przegladanie

Pozdrawiam

Ewa Budzyńska

Ścigajmy się i pomagajmy razem zbierając kilometry!

W dniach 1-3 marca 2019 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się XXIII Targi Edukacyjne pod hasłem „Kierunek Bezpieczeństwo”. Uczniowie klas 8 oraz III gimnazjum naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowaych i ponadginazjalnych, a 20 chętnych reprezentantów miało również okazję wziąć udział w akcji  charytatywnej oraganizowanej przez ODN: Ścigajmy się i pomagajmy razem zbierając kilometry.

Uczennice i uczniowie SP1 przejechali w ciągu 10 minut: 164,02km, które zostały zamienione na pieniądze dla podopiecznych Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja" w Kaliszu. Wszystkim bardzo gratulujemy i dziękujemy!

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”.

Jarosław Iwaszkiewicz

 

21 lutego obchodziliśmy w naszej Szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klas1-3 rozpoczęli świętowanie od obejrzenia prezentacji przygotowanej przez panią Ewę Sturzbecher. Dzieci z zaciekawieniem oglądały zasoby naszej biblioteki - różnego rodzaju słowniki. Podczas przerw rozwiązywali rozmaite krzyżówki, wykreślanki, rebusy i łamańce językowe. Później na każdą klasę czekało zadanie do wykonania - ułożenie krzyżówki z hasłem „JĘZYK POLSKI”.

Na czwartej lekcji odbył się apel. Prowadzący wydarzenie – Jakub Burzyński, Pola Dzierzgowska i Apolonia Witkowska (uczniowie klasy 3a) przypomnieli nam ważne informacje dot. corocznego święta, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto to ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadamianiu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym oraz aby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata.

Podczas apelu skupiliśmy się na naszym języku polskim. Na co dzień żyjąc w pośpiechu, nie zastanawiamy się, czym jest dla nas mowa ojczysta , mówimy coraz szybciej, niedbale, używamy wielu zapożyczeń z innych języków-zupełnie niepotrzebnie. Nie przeszkadza nam, że ojczysta mowa przestaje brzmieć dostojnie, że traci swój urok przez wulgaryzmy i uproszczenia.

Wiemy, że wymowa niektórych polskich głosek i słów jest bardzo trudna. Dzieci przekonały się jak ważna jest gimnastyka buzi i języka. Po krótkiej rozgrzewce wysłuchaliśmy wiersze Agnieszki Frączek w wykonaniu Mistrzów Czytania – Blanki Idziorek (3a), Luisy Poślednickiej (2a) i Antosi Nowakowskiej (2b). Następnie odbył się egzamin. Wybrani uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi. Okazało się, że dla uczniów klas 1, 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Puszczykowie wcale nasz język nie jest taki trudny. Uczniowie poradzili sobie z zadaniem wyśmienicie.

Mogliśmy wysłuchać również laureatów konkursu recytatorskiego – Lenę Hołownię (1a) i Antosię Nowakowską (2b), które będą reprezentować naszą szkołę w IV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Poezja zimowa”.

Na koniec odbył się test języka ojczystego. Pytania okazały się bardzo trudne, ale i z nimi uczniowie sobie dobrze poradzili.

Dzieci z klas drugich (Oliwia Wojtkowiak, Maksymilian Andrzejak i Martyna Idziak) na zakończenie zaprezentowali dowcipy, które wywołały uśmiech na naszych twarzach.

Klasy starsze (od 6 do 3 gimnazjum) w czasie godzin wychowawczych rozwiązywały test poprawności i znajomości języka ojczystego. W ten sposób zostali wyłonieni Mistrzowie Języka Ojczystego w każdym z oddziałów. 

21 lutego, podczas apelu uczciliśmy ten dzień wspominając historię naszej mowy polskiej, odwołując się do historii. Iga Postaremczak i joanna Pawłowska z klasy 8 b przygotowały krótką prezentację na ten temat oraz napisały zabawny wierszyk traktujący o trudnościach naszego języka. Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i magiczne długopisy, dzięki którym zapis tekstu zawsze jest poprawny pod względem ortograficznym.

 

Pamiętajmy, cytując za ojcem literatury polskiej Mikołajem Rejem ,,iż Polacy nie gęsi i swój język mają" i dbajmy o niego na co dzień, a nie tylko od święta.

 

Przygotowały: Beata Markowska

Agnieszka Molińska

Katarzyna Knapp - Idziak

 

Oto fotorelacja z wydarzenia

 

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

 

  1. 02. 2019 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 najlepszych recytatorów z naszej szkoły oraz okolicznych szkół zaproszonych na finał IV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja Zimowa”.

            Tym razem, odbył się on pod patronatem burmistrza miasta Puszczykowa- pana Andrzeja Balcerka, który  również zasiadł w jury. Naszymi gośćmi i członkami jury byli także – pani Małgorzata Szczotka, pedagog i polonistka, pani Ajzana Prendke, reżyser i instruktor teatralny oraz wykładowca języka rosyjskiego w Akademii Seniora, a także pani Danuta Mankiewicz, dyrektor Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie.  Poza tym z przyjemnością gościliśmy nauczycieli przybyłych uczestników, ich opiekunów i rodziców.

            Konkurs rozpoczęła rozgrzewka, przygotowana dla dzieci przez panią Ajzanę Prendkę, specjalistkę od emisji głosu. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy wiekowe, klasy 1-3 i klasy 4-6, po wylosowaniu numerków recytowali wiersze polskich poetów, nawiązujące do zimowej pory roku. W trakcie dwóch części występów mieli okazję odpocząć podczas przerwy i skorzystać z zaproszenia na słodki poczęstunek.

            W wyniku głosowania jury nagrodziło następujących uczniów naszej szkoły:

Zofia Augustyniak II miejsce w grupie wiekowej klasy 1-3,

Lena Hołownia- wyróżnienie,

Zofia Gomuła I miejsce w grupie wiekowej 4-6,

Natasza Brzoska II miejsce w grupie wiekowej 4-6.

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje, także podziękowania prowadzącym konkurs, którymi były uczennice klasy 7c- Oliwia Konieczna i Maria Kocik.  

Serdeczne gratulacje!

Joanna Konieczna

Nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Szanowni Państwo.

Została uruchomiona przez powiat poznański  nowa strona naboru do
szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

 
https://nabor.pcss.pl/powiatpoznanski.