Aktualności i wydarzenia

Oświadczenia i zgody na udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”

Oświadczenia i zgody na udział w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny":

oświadczenie i zgoda Kangur Matematyczny

Powodzenia!

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo - nowy ogólnopolski projekt.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Puszczykowie należy do grona Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo (SOC)
 

Szkoła Podstawowa nr 1 w Puszczykowie przystąpiła do projektu koordynowanego przez doktora Macieja Dębskiego (Fundacja Dbam o Mój Z@sięg), nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego , socjologa problemów społecznych , pomysłodawcę ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy.
Celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa i higieny cyfrowej uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie , jakże istotnego zagadnienia w dobie nauki zdalnej, realizowanie tematycznych diagnoz szkolnych , a także budowanie szkolnej profilaktyki e-uzależnień. Poza tym w ramach naszych działań stworzymy szkolne zasady korzystania ze smartfonów. Chcemy też wpływać na rozwój inspirującej przestrzeni edukacyjnej , realizować społecznie odpowiedzialny projekty , tworzyć kreatywne życie offline i dbać o realne więzi. A także dzielić się z innymi szkołami doświadczeniem i tworzyć wspólnotę szkół.
Pierwszy darmowy wykład dla nauczycieli i rodziców
„Problemowe używanie gier cyfrowych” odbędzie się 11 czerwca w piątek o godzinie 18.00 (90min.+ pytania) - liczba osób ograniczona, chętnych zapraszam do kontaktu: niezgodka.remigiusz@sp1puszczykowo.pl
...
Szkolenie dla młodzieży będzie w tym samym dniu w godz. 9.00-11.00 (zgłoszenia dokonuje nauczyciel).

Liczymy na dobrą atmosferę i współpracę podczas realizacji projektu!
Remigiusz Niezgódka
 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Jeden raz w roku Nasza Otwarta Dłoń zmienia swój kolor. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasi wolontariusze postanowili przyłączyć się do Akcji wspierania osób z autyzmem. Czy wiedzieliście, że Lionel Messi obchodzi dzisiaj swoje święto? Lionel Messi cierpi na zespół Aspergera. Nie zmienia to faktu, że może spełniać swoje marzenia i jest świetnym piłkarzem.

Akceptuj.

Toleruj.

Wspieraj.

Autyzm, lub spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i streotypowymi zachowaniami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie. Pierwsze objawy widoczne są zazwyczaj przed 3 rokiem życia.

 

 

 

Drodzy Koledzy, Szanowni Rodzice i Nauczyciele. Życzymy Wam spokojnych i zdrowych świąt Wielkanocnych. Mamy nadzieję, że szybko się zobaczymy i wrócimy do normalności.

Wolontariusze SKW Otwarta Dłoń wraz z opiekunami

 

UWAGA! 1, 2 kwietnia szkoła zamknięta.

Szanowni Państwo!

1 i 2 kwietnia br., z powodu pandemii COVID-19 oraz urlopów pracowniczych, szkoła będzie zamknięta.

Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy od 6 kwietnia.

 

Życzenia Świąteczne

Życzę, aby Święta Wielkanocne były pełne miłości,
radości, wzajemnej życzliwości, spokoju oraz nadziei i siły, która
pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość, wolną od ciągłego strachu o siebie i swoich bliskich.

Z wyrazami szacunku

Ewa Budzyńska

Pierwszy dzien wiosny.

Klasy I, II i III podczas zajęć zdalnych przywitały wiosnę ubierając kolorowe kapelusze. Pamiętały też o osobach z zespołem Downa i wspierając je założyli kolorowe skarpetki. Wielkie brawa!!! 

Dobrze jemy ze szkołą na widelcu!

Chcemy, aby nasze dzieci jadły zdrowo i podejmowały dobre wybory żywieniowe. Dlatego też klasy 1-3 biorą udział w projekcie edukacyjnym „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.

Właśnie w ramach takich zajęć klasa 2b poznała zasadę zdrowego stylu życia zgodną z piramidą zdrowia. Podczas zajęć praktycznych każdy miał szansę przygotować taką zdrową i kolorową kanapkę. Samodzielnie zrobione smakuje lepiej. Niektórzy, pod wpływem kolegów spróbowali nawet kawałek ogórka! Zapisaliśmy także nasze autorskie przepisy! Do tematu warzyw podeszliśmy również ekologicznie. Chcąc zmniejszyć ślad węglowy i by mieć pewność, ze to co jemy jest zdrowe, postanowiliśmy założyć własne ogródki. Ziemia, nasiona, łopatki, woda i gotowe! Po drodze trzeba było podzielić produkty, które dostaliśmy tak, by było sprawiedliwie, potem jeszcze odczytać tabele, przypomniec sobie miesiące i ich zapis znakami rzymskimi. Ale była zabawa (i nauka!)! Dziękujemy #straczkowcy#centrumogrodnicze! Teraz pozostaje czekać i zebrać plony!

Milena Taratajcio

 

Świąteczne kartki dla Przyjaciół Naszej Szkoły od Wolontariuszy SKW „Otwarta Dłoń”

Kolejna Akcja SKW Otwarta Dłoń za Nami. Jak co roku wolontariusze przygotowują kartki świąteczne dla Przyjaciół Naszej Szkoły. Bardzo lubimy zwyczaj wysyłania kartek. Sami również lubimy je otrzymywać. Polecamy wszystkim powrót do tradycji. Dziękujemy za przygotowanie ślicznych kartek p. Jagience ze szkolnej świetlicy. Dziękujemy, że przyłączyła się Pani do naszej Akcji

 

Wolontariat - Światowy Dzień Osób z trisomią chromosomu 21

21 marca to wyjątkowy dzień, nie tylko z powodu pierwszego Dnia Wiosny - w tym dniu obchodzimy bowiem Światowy Dzień Osób z trisomią chromosomu 21. Wolontariusze SKW Otwarta Dłoń włączyli się do Akcji #skarpetkowewyzwanie Załóżyliśmy na stopy dwie niepasujące do siebie skarpetki . W ten sposób pokazaliśmy gest solidarności z osobami chorującymi. Namalowaliśmy pojedynczą bruzdę na dłoni, która jest znakiem rozpoznawczym osób z trisomią chromosomu 21. Stąd wziął się pomysł na akcję malowania na dłoni linii prostej w geście solidarności i pomocy. Akceptuj  Wspieraj  Toleruj

 

Witaj wiosno!

Z okazji dnia wiosny dzieci z oddziałów przedszkolnych w Jedynce wesoło świętowały jej nadejście. Ubrały się w tym dniu w wiosennych kolorach, przygotowały kolorowe gaiki i wyszły na spacer, by przywitać tą piękną porę roku. Podczas spaceru śpiewały wiosenne piosenki, wykrzykiwały wiosenne hasła i machały samodzielnie przygotowanymi gaikami, zapraszając wiosnę do siebie, a żegnając srogą zimę. Mamy nadzieję, że wiosna pozostanie już z nami!

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

 

Pantomima w Jedynce

W środę 17 lutego dzieci z grupy 0a i 0b uczestniczyły w zajęciach z pantomimy. Zajęcia prowadziła pani z teatru ruchu i pantomimy. Pokazała dzieciom, jak wygląda praca mima, jak należy się układać swoje ręce i całe ciało, by zachowywać się i występować jak prawdziwy mim w teatrze pantomimy. Każde dziecko wcieliło się na chwilę w rolę małego aktora i występowało w etiudzie teatralnej. Wielkie brawa dla małych aktorów!

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

 

 

Pirackie zajęcia profilaktyczne w Jedynce

W we wtorek 16 lutego dzieci z grupy 0a i 0b uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych zorganizowanych przez neurologopedę panią Katarzynę Knapp-Idziak. Podczas zajęć dzieci wyruszyły w podróż statkiem. Każda dziewczynka i każdy chłopiec otrzymał piracką opaskę, ale aby stać się prawdziwym piratem i znaleźć ukryty skarb musiał poruszać się zgodnie z mapą i wykonywać zadania logopedyczne przygotowane przez piratkę- panią Kasię. Dzieci wykonywały ćwiczenia buzi i języka, gdy na pokład chcieli dostać się inni piraci. Gdy była cisza na morzu, to dmuchały w żagle, czyli przez słomkę, a gdy papuga pogubiła pióra wykonywały ćwiczenia na zasadzie ssania przez słomkę. Ćwiczyły również lewą półkule mózgu budując wyrazy z ogromnych klocków, łącząc kolejno wskazane głoski, a także kręciły pirackim kołem i odgadywały nazwy wylosowanych zwierząt oraz naśladowały ich głos. Po wykonaniu wszystkich zadań dotarły w końcu do mety i odnalazły skarb, który okazał się słodką niespodzianką. Na zakończenie zajęć każde dziecko zostało mianowane na pirata i otrzymało piracką szablę, zrobioną z balonów i głośno krzycząc: Ahoj!, pozowało do wspólnego pirackiego zdjęcia. Dziękujemy bardzo pani Kasi za fantastyczne, logopedyczne zajęcia, które bardzo się nam podobały!

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

 

INFORMACJA MEN

Szkoły wracają czasowo do nauki zdalnej
Od 22 marca do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie - to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej.

Również uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą realizowali wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.

Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.

Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:

ponadpodstawowych,
szkół dla dorosłych,
placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.

Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.

Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub - ma taką możliwość - ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.

Informacja została umieszczona na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dzień kobiet w Jedynce!

Z okazji Święta wszystkich Pań w naszej szkole było bardzo kolorowo, zabawnie i modnie. W tym ważnym i uroczystym dniu wszystkie dziewczynki i panie wyglądały bardzo ładnie. Każdy, kto miał taką ochotę mógł przyjść do szkoły w śmiesznej fryzurze. Pomysłów nie brakowało, a we włosach dziewczynek, a także chłopców były spinki, gumeczki, klamry, opaski, czy peruki.  Wszystkim bardzo się podobało, było wesoło, kolorowo i śmiesznie.

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska

Informacja Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych..

Informacja o liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia – rekrutacja na rok szkolny 2021/2022

Szanowni Państwo

Informuję o opublikowaniu na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu bazy danych o publicznych liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia województwa wielkopolskiego, do których prowadzony będzie nabór na rok szkolny 2021/2022.
Zestawienie informacji dotyczących ww. szkół zostało opracowane na podstawie danych przesłanych przez dyrektorów tych szkół.
Baza dostępna jest w serwisie na stronie głównej - Informator rekrutacyjny oraz w zakładce Szkoły i organy prowadzące – Rekrutacja oraz Rodzice i uczniowie – Rekrutacja

Wielkopolski Kurator Oświaty
/-/ Robert Kazimierz Gaweł

 

Europejski Dzień Wody i imieniny miesiąca, czyli marzec w 2b.

W klasie 2b, 3 marca obchodziliśmy imieniny miesiąca i z tej okazji sprawdziliśmy co już wiemy o nim, tak powstała marcowa mapa myśli. W marcu obchodzimy też Światowy Dzień Wody, a to sprowokowało uczniów do wykonania doświadczenia: ile wody zużywa człowiek, który myjąc zęby prze 2 minuty, nie zakręca wody? Ktoś mył zęby, ktoś odmierzał czas, ktoś "łapał" wodę do kubeczków. Potem przelewaliśmy, przeliczaliśmy, odmierzaliśmy. Okazało się, że w ciągu tych 2 minut zebraliśmy aż 7 litrów wody! A to pociągnęło za sobą pytanie: ile wody zużywają 2 takie osoby, a ile 3 itd. W ten sposób poćwiczyliśmy też mnożenie.

Oczywiście zebranej wody nie marnujemy! Podlewamy nią kwiatki!!!

Milena Taratajcio

 

Europejski Dzień Logopedy w Jedynce.

06.03. obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji życzymy wszystkim uczniom (jest ich prawie 80) biorącym udział w zajęciach logopedycznych sukcesów w terapii oraz wspaniałej zabawy podczas ćwiczeń. Pamiętajcie, że "Sukces to coś, co przychodzi metodą małych kroków i powtórek - krok za krokiem, dzień za dniem" - Sharon Anne Klingler Życzymy Wam radości oraz pozytywnych efektów Waszej pracy.

 

Logopedyczny Dzień Dinozaura w Jedynce!

Dzień Dinozaura obchodzimy 26 lutego. Jest to jedno z ulubionych Świąt dzieciaków. Podczas terapii logopedycznej uczniowie wcielili się w role paleontologów. Oprócz ćwiczeń artykulacyjnych i oddechowych żacy Jedynki wzięli udział w wykopaliskach. Wykonali magiczny wulkan i nakarmili głodnego Dinozaura. Podczas tych zajęć uczniowie usprawniali małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, lewą półkulę mózgu oraz wzbogacali słownictwo.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ogłoszenie Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Szanowni Państwo

Praca z dziećmi i młodzieżą oraz ich wychowanie jest wyzwaniem, które stoi zarówno przed ich rodzicami jak i instytucjami, które się nimi zajmują na co dzień.

Wielokrotnie proces ten budzi w nas-dorosłych wiele wątpliwości i pytań, które stawiamy sobie, szczególnie wtedy, gdy widzimy, że mimo naszych dobrych intencji, nie wszystko przebiega po naszej myśli. W trosce o każde dziecko myślimy jak  możemy wspierać jego prawidłowy rozwój.

W doskonaleniu warunków kształcenia dzieci i młodzieży, w przełamywaniu stereotypów związanych z wychowaniem i edukacją, w upowszechnianiu wiedzy o potrzebach  i możliwościach dzieci, bardzo dużą rolę odgrywają poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puszczykowie chce być postrzegana w środowisku jako miejsce, w którym udziela się wszechstronnej pomocy dzieciom i młodzieży oraz wszystkim osobom współuczestniczącym w procesie ich kształcenia i wychowywania.

Okres pandemii i wynikające z niego obostrzenia mogą wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie emocjonalne oraz edukacyjne dzieci i uczniów. Taka sytuacja dostarcza zmartwień ich rodzicom,  opiekunom i nauczycielom.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puszczykowie wraz z filią w Kórniku  służy Państwu szeroko rozumianą pomocą (nie tylko w okresie pandemii).

Oferujemy:

 • Konsultacje w bezpośrednim kontakcie oraz telefoniczne
 • Wsparcie psychologa w różnego rodzaju kryzysach
 • Terapię psychologiczną
 • Terapię pedagogiczną
 • Terapię logopedyczną
 • Diagnozę i terapię dzieci i uczniów słabosłyszących i niesłyszących
 • Diagnozę małych dzieci
 • Diagnozę problemów szkolnych i emocjonalnych
 • Diagnozę integracji sensorycznej
 • Porady zawodoznawcze (indywidualnie i grupowe na terenie szkoły)
 • Superwizje koleżeńskie dla pedagogów, dyrektorów i nauczycieli
 • Warsztaty dla dzieci i młodzieży na terenie szkoły (tematyka według potrzeby zgłaszanej przez szkołę)
 • Warsztaty dla rodziców podnoszące kompetencje wychowawcze
 • Systematyczne spotkania dla:
 • pedagogów i psychologów szkół z rejonu działania Poradni
 • terapeutów pedagogicznych szkół z rejonu działania Poradni
 • logopedów szkół i przedszkoli z rejonu działania Poradni
 • doradców zawodowych ze szkół i placówek z rejonu działania Poradni
 • nauczycieli przedszkoli z rejonu działania Poradni
 • Możliwość obserwacji dziecka w środowisku przedszkolnym oraz w środowisku szkolnym
 • Możliwość przeprowadzania diagnoz w środowisku domowym

Zapraszamy do kontaktu:

62-040 Puszczykowo, ul. Żupańskiego 2; telefon 61 22 45 168   mail: ppppuszczykowo@powiat.poznan.pl

62-035 Kórnik-Bnin, ul. Błażejewska 63, telefon  797 523 252 mail: ppppuszczykowo.kornik@powiat.poznan.pl

Korzystając z okazji chcemy bardzo podziękować za dotychczasową współpracę oraz zaufanie jakim nas Państwo obdarzacie.

                                                                                                   Z wyrazami szacunku

                                                                       Dyrektor i pracownicy PPP w Puszczykowie wraz z filią w Kórniku

Dzień kota

Z okazji Dnia kota uczniowie z Jedynki również uczcili święto tego wąsatego zwierzęcia. Przez nauczycieli na zajęciach czytane były zagadki o kotach, informacje o kotach dzikich i domowych oraz różne ciekawostki. Każda klasa z edukacji wczesnoszkolnej miała do przygotowania coś kociego. Klasy pierwsze wykonały maski kotów, klasy drugie koty z kręconymi ogonami, a trzecie zrobiły koty z rolek po papierze. Wszystkie dzieci bawiły się przy tym wyśmienicie, a niektóre nawet dosłownie weszły w rolę kota, były za niego przebrane, a na twarzy wymalowane miały wąsiki i kocie pyszczki.

Agnieszka Sibilak

Agnieszka Molińska