Aktualności i wydarzenia
Tydzień profilaktyki zdrowotnej
W dniach 21-25 listopada 2016 roku zostanie przeprowadzony w naszej szkole tydzień profilaktyki zdrowotnej. W tym tygodniu poruszymy następujące tematy:
Poniedziałek 21 listopad:
Temat: Odpoczynek bierny
Wtorek 22 listopad:
Temat: Odpoczynek czynny (aktywność fizyczna)
Środa 23 listopad:
Temat: Higiena ciała i jamy ustnej
Czwartek 24 listopad:
Temat: Profilaktyka przeziębień
Piątek 25 listopad:
Temat: Higiena pracy
Oprócz tego w klasach , które nie mają bilansu (drugich, czwartych i szóstych) zostanie przeprowadzona akcja mierzenia ciśnienia przez pielęgniarkę szkolną. Dzieci dostaną różne zadania do wykonania, za które na koniec tygodnia otrzymają symboliczne medale. Na korytarzu szkolnym zostanie przygotowany kącik z plakatami oraz ulotkami i broszurami z możliwością poczytania i zabrania . Zachęcamy rodziców do włączenia się w akcję przez rozmowy prowadzone na ten temat w domu.
Dominika Musiał
Święto Odzyskania Niepodległości
W czwartek 10 listopada przenieśliśmy się do szkolnej klasy jako obserwatorzy. Była to lekcja historii, nie byle jaka, a to dlatego, że dotyczyła Dnia Odzyskania Niepodległości. Czasami młodym ludziom – uczniom trudno pojąć polityczne decyzje sprzed tylu lat, a także trud życia codziennego pod zaborami. Marysia Dymarska wcieliła się w rolę ucznia, który stanął przed nie lada wyzwaniem pojęcia wydarzeń historycznych, które zaważyły nad naszym życiem dzisiaj w wolnym kraju. Pozostali uczniowie tłumaczyli kolejne fakty historyczne i opowiedzieli o życiu w niewoli. Wszystko to działo się pod czujnym okiem nauczycielki, a rolę której wcieliła się Michalina Tężycka. Myślę, że każdy uczeń zapamięta 11 listopada jako datę, ale i symbol naszej wolności odzyskanej po 123 latach niewoli.
Katarzyna Stachowiak
Apel z okazji dnia Niepodległości
Dnia 10 listopada uczniowie klas 0-III brały udział w apelu z okazji Święta Niepodległości Polski, zorganizowanym przez opiekunki Samorządu Szkolnego panią Beatę Markowską i panią Mirosławę Przybylską. Każdy uczeń przyszedł w tym dniu do szkoły ubrany na galowo, by uroczyście świętować ten ważny dzień. Wszystkie dzieci wraz z wychowawcami miały przypięte kotyliony w barwach narodowych i wspólnie, i chóralnie odśpiewały hymn Polski. W związku z apelem każda klasa przygotowała symbole narodowe. Zerówki i klasa pierwsza – miały ze sobą flagi Polski, klasy drugie – biało- czerwone kwiaty, a klasy trzecie godła Polski. Dzieci z poszczególnych klas recytowały wiersze patriotyczne, a klasy 1-3 śpiewały patriotyczne pieśni. Podczas apelu uczniowie brali udział w quizie, w którym na zadawane pytania odpowiadali tak lub nie, podnosząc odpowiednie tabliczki zielone bądź czerwone. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą, gdyż wiedziały między innymi, jak nazywano klacz Marszałka Piłsudskiego.
Agnieszka Sibilak
II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
W sobotni, jesienny poranek 5 listopada w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jesiennej. W tym roku został objęty Patronatem Miasta Puszczykowa. Wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z następujących szkół: SP 2 w Luboniu, SP 3 w Luboniu, SP 4 w Luboniu, SP 2 w Puszczykowie oraz SP 1 w Puszczykowie. Uczestnicy zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej – klas 1-3 oraz starszej – klas 4-6. Jury w składzie: Pani Danuta Mankiewicz – Dyrektor Biblioteki Miejskiej CAK, Pani Małgorzata Szczotka – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Pan Andrzej Balcerek – Burmistrz miasta Puszczykowa, Pan Mieczysław Hryniewicz – aktor znany m. in. z roli Włodka Zięby w serialu Na Wspólnej, miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców. Napięcie przełamywała radosna atmosfera oraz gimnastyka buzi i języka poprzedzająca kolejne wystąpienia uczniów. Ćwiczenia prowadzone na dywanie pozwoliły poznać się i losowo wybrać kolejność wystąpień uczestników. Walka słowna na jesiennej scenie zafundowała wszystkim wiele emocji, a jury dzięki temu odbyło dość sporne obrady. Podczas tychże przerw dzieci mogły mile spędzić czas grając w piłkarzyki lub tworząc budowle z klocków. Wszyscy zostali też ugoszczeni słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Piekarnię – Cukiernię Jacek Błaszkowiak – za co serdecznie dziękujemy.
Po długich dyskusjach w końcu wyłoniono zwycięzców. Wśród dzieci młodszych wyróżniona została Zofia Olejnik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie, III miejsce zajął Maksymilian Skoryna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie, II Justyna Niedziałkowska również z puszczykowskiej Jedynki, a I miejsce Weronika Tomczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu. Natomiast w kategorii dzieci starszych III miejsce zajął Mateusz Martusewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie, II Tomasz Brauza ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu, a I Nina Wolińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Luboniu. O bardzo wysokim poziomie recytacji uczestników świadczą też dwie tury głosowania w celu wyłonienia nagrody publiczności. Ostatecznie zgromadzeni goście, rodzice, nauczyciele i dzieci wyłonili ich zdaniem najlepszą z najlepszych Ninę Wolińską, która została specjalnie nagrodzona przez Panią Ewę Budzyńską – Dyrektora Szkoły będącej gospodarzem spotkania.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.
Katarzyna Stachowiak
Święto Odzyskania Niepodległości
Jutro Święto Odzyskania Niepodległości. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie uczestniczyli w szkolnych uroczystościach z okazji jutrzejszego Święta. Serdecznie dziękuję uczniom i wychowawcom klas I-III za przygotowanie dzisiejszej uroczystości oraz dziękuję Paniom: Beacie Markowskiej i Mirosławie Przybylskiej za jej przeprowadzenie. Klasy IV - VI brały udział w historycznym przedstawieniu, w którym zaprezentowały się dzieci z różnych klas a przygotował je wraz z nimi Pan Bartosz Muszyński. Bardzo dziękuję i serdecznie gratuluję. Wszystkim życzę miłego świętowania. Ewa Budzyńska |
|
Następna edycja Szkoły z Klasą 2.0
Szanowni Państwo, Drogie Dzieci,
W ubiegłym roku szkolnym uzyskaliśmy tytuł Szkoły z Klasą 2.0 i Szkoły Eksperckiej. Działania wspólne uczniów, nauczycieli, rodziców a także wsparcie organu prowadzącego szkołę zachęciły nas do udziału w następnej edycji Szkoły z Klasą 2.0. Oto nauczycielki, które w tym roku razem z całą społecznością szkoły będą planowały i organizowały działania w ramach programu:
Koordynator - Pani Agata Bobrowska oraz członkowie zespołu Pani Ewa Szykulska, Pani Agata Akuszewska, Pani Katarzyna Świniarska, Pani Magdalena Wąsowska i Pani Milena Taratajcio.
Mamy nadzieję, że podobnie jak w zeszłym roku udział w programie dostarczy nam wiele satysfakcji, wrażeń oraz nowych umiejętności.
Ewa Budzyńska
Dzień bibliotek szkolnych
27 października uczniowie naszej szkoły odbyli sienkiewiczowskie potyczki. W przygodę z Noblistą oraz jego dobytkiem literackim wprowadziła nas pani Ewa Sturzbecher. Umiliła czas prezentacji poprzez krzyżówkę, którą rozwiązywaliśmy wspólnie, poznając, niekiedy utrwalając przy tym wiadomości o Henryku Sienkiewiczu. Następnie przenieśliśmy się do świata przedstawionego jego dzieł literackich. Każda klasa przygotowała etiudę, rymowankę, informacje dotyczące poszczególnych książek. Poznaliśmy pokrótce Latarnika, W pustyni i w puszczy, Quo vadis, Krzyżaków oraz Trylogię. Z dozą humoru, czasem trwogi przenieśliśmy się do świata postaci z minionych epok, które z pewnością zapadną nam w pamięć.
Katarzyna Stachowiak
Pasowanie Pierwszaków
„Uczniem być – to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi…”
Dzień 21 października 2016 roku był wyjątkowym dniem dla społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Adama Mickiewicza w Puszczykowie. Tego dnia odbyła się uroczystość przyjęcia do braci uczniowskiej uczniów klasy pierwszej. Obietnicę bycia dobrym uczniem złożyło 23 uczniów klasy 1a. W uroczystości pasowania oprócz oczywiście samych zainteresowanych i ich wychowawczyni, uczestniczyli rodzice, Dyrekcja szkoły i Pan Burmistrz. Klasa 1a otrzymała nazwę bratki. Pierwszakom gratulujemy wejścia w poczet uczniowskiej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Adama Mickiewicza w Puszczykowie oraz życzymy samych radosnych chwil spędzanych w szkole, wielu sukcesów i wspaniałych wyników w nauce.
Agnieszka Sibilak
Madagaskar - 5 b
Z Jedynką dookoła świata – z niecierpliwością, ale i ciekawością czekaliśmy na kontynuację tego projektu. Każda klasa wylosowała w tym roku wyspę, z której położeniem, florą i fauną oraz ludźmi nas zapozna.
Tegoroczny projekt otworzyła klasa 5b z wychowawczynią panią Magdą Wąsowską. Zabrali nas w podróż egzotycznej wyspy Madagaskar, jej smaków oraz ludzi i ich egzotycznej kultury. Wszystko odbyło się w fantastycznej atmosferze i przy nutach piosenki z animowanego filmu pt. Madagaskar.
Katarzyna Stachowiak
Kartki dla Powstańców
Wysłaliśmy kartki Powstańcom
Nasza szkoła wzięła udział w szczytnej akcji wysyłania kartek pocztowych Powstańcom Warszawskim. Warto zaznaczyć, iż niektórzy uczniowie podeszli do tej inicjatywy z takim zapałem, że wypełniali kartki przez prawie trzy godziny. Efektem ciężkiej pracy uczniów są dziesiątki napisanych kartek.
Bartosz Muszyński
Sprzątanie Świata
Sprzątanie świata
23 września klasy 0-3 brały udział w akcji „Sprzątanie świata”. Dzieci sprzątały plac zabaw, boisko i teren wokół szkoły. Uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję, by nasza planeta była czysta i wolna od odpadów i śmieci. Sprzątanie świata ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych odpadów przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety. Wszystkim uczniom i wychowawcom bardzo dziękujemy za to, że po raz kolejny wzięli udział w akcji „Sprzątania świata”, bo tylko razem możemy więcej!
Agnieszka Sibilak
W piątek 23 września uczniowie naszej szkoły wyruszyli, aby w ramach akcji Sprzątanie Świata oczyścić naszą Małą Ojczyznę – Puszczykowo. Wszyscy z zapałem wzięli się do pracy i w mgnieniu oka napełniali worki ze śmieciami. Młodsi koledzy sprzątali tereny przy szkole, natomiast starsi udali się w stronę miasta i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zajęcia na łonie natury służyły szczytnym celom, a w połączeniu z zabawą okazały się świetnym sposobem na integrację. Cóż teraz pozostaje nam świecić przykładem, aby w przyszłym roku śmieci było mniej!
Katarzyna Stachowiak