Aktualności i wydarzenia

Zmiana ustroju szkolnego

dodano: 2017-03-30


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

1 września 2017 r. zmienia się ustrój szkolny.
W imieniu Pana Burmistrza Puszczykowa oraz swoim własnym przekazuję informacje dotyczące zmian, związanych z reformą edukacji.
Wyjaśnienia zawierają odnośniki do wprowadzających je aktów prawnych.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U.  z 2017 r. poz.59) i ustawa z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2017 r. poz.60) doprowadziły do zmiany ustroju szkolnego.
Ustawa przewiduje stopniowe wygaszanie gimnazjów. Na rok szkolny 2017/2018 nie przeprowadza się postępowania rekrutacyjnego do klasy I gimnazjum. Z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum.
Wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, tj. poprzez:
1.    przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową lub
2.    włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej,
3.    przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące albo technikum,
4.    włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum,
5.    przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w branżową szkołę I stopnia lub włączenie gimnazjum do branżowej szkoły I stopnia.
(art. 129.)
Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły przypisana jest do kompetencji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego prowadzącego gimnazjum.
Ustawodawca zobowiązał organ prowadzący szkoły do przygotowania uchwał dostosowujących przystosowanie sieci szkół do obowiązujących przepisów do 31 marca 2017 r.
Podjęcie decyzji w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego systemu na terenie Puszczykowa, poprzedzone było spotkaniami z ich dyrektorami i Kuratorem Oświaty. Kierowano się zasadą, że zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo uczniom, przede wszystkim nie zmieniając obwodów przypisanych dotychczas funkcjonującym szkołom.
Kolejnym punktem analizy było zapewnienie zatrudnienia nauczycielom. W tym celu dyrektorzy gimnazjów i szkół podstawowych w czasie ferii zimowych przygotowali wstępne projekty arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2017 /18. Przygotowany projekt dotyczył obsady kadrowej w poszczególnych klasach w oparciu o opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania.

Ustawodawca uregulował również kwestie zarządzania szkołami.
Dyrektor szkoły podstawowej, do której jest włączane gimnazjum – z dniem włączenia staje się dyrektorem szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum i zajmuje to stanowisko do końca okresu na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowej szkoły podstawowej.
art. 238 ust. 1, 3 i 5)

Dyrektor gimnazjum włączanego do szkoły podstawowej – z dniem włączenia staje się wicedyrektorem szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora gimnazjum. (wicedyrektorów oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w gimnazjum odwołuje się ze stanowiska z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, z początkiem którego następuje włączenie gimnazjum).
Dyrektor 8-letniej szkoły podstawowej może przedłużyć powierzenie stanowiska wicedyrektorowi na okres maksymalnie do dnia 31 sierpnia 2019 r.
(art. 238 ust. 2,3 i 4)

Rada Miasta 21 lutego 2017 r. przyjęła uchwałę w sprawie: projektu dostosowania sieci szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego,
( art. 206 ust.1-4 ) włączając od 1 września 2017 r. klasy gimnazjalne do szkół podstawowych.
Uchwała 6 marca 2017 r. została pozytywnie zaopiniowana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Uzyskała pozytywne opinie organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli.
Zgodnie z procedurą dnia 21 marca 2017 r. Rada Miasta Puszczykowa podjęła uchwałę
(Art. 210. 1.)

Od 1 września 2017 r. w starym budynku szkoły, (aktualnie budynek gimnazjum nr 1), uczyć się będą uczniowie wygaszanego gimnazjum oraz na parterze (na życzenie wyrażane przez rodziców) uczniowie klas starszych ośmioletniej szkoły podstawowej, głównie klasy siódme. Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej będą przemieszczać do nowego budynku łącznikami z salą gimnastyczną.

1 września klasy pierwsze, czwarte i siódme będą się uczyć zgodnie z nowym ramowym planem nauczania i zgodnie z nową podstawą programową.

Z wyrazami szacunku
Ewa Budzyńska

„Od DNA do tkanki” - Uniwersytet Młodego Odkrywcy

dodano: 2017-03-24

 

Uniwersytet Młodego Odkrywcy  - Szkoła Podstawowa nr 1w  projekcie Uniwersytetu Przyrodniczego

15 uczniów klas szóstych z naszej szkoły uczestniczy w  projekcie Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Jest to projekt stworzony i realizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy.
W ramach projektu nasi uczniowie pod opieką Pani Magdaleny Wąsowskiej, będą uczestniczyć w cyklu wykładów i warsztatów zorganizowanych i prowadzonych przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. Świat pod mikroskopem - od DNA do tkanki.
W projekcie razem z nami uczestniczy 8 szkół, 15 uczniów z każdej szkoły - łącznie 120 uczestników.
Uroczysta inauguracja odbyła  się dnia 11 marca 2017 roku o godzinie 10.00 w sali wykładowej Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ulicy Szydłowskiej 43.  Podczas inauguracji nasi uczniowie otrzymali indeksy. Po bardzo interesującym wykładzie nastąpiła sesja zdjęciowa z władzami uczelni i pokaz psów ratowniczych.

 

 

 

Jedynka wita wiosnę.

dodano: 2017-03-24

JEDYNKA WITA WIOSNĘ

We wtorek 21 marca uczniowie naszej szkoły radośnie i wesoło powitali Wiosnę. Oddziały przedszkolne oraz klasy pierwsze, drugie i trzecie wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na pochód ulicami swojego miasta. Każde dziecko trzymało w ręku wiosenny kwiat, który wykonało na zajęciach plastycznych z wychowawcą w klasie i wręczało go przechodniom spotkanym na ulicach oraz paniom w sklepach, składając przy tym najlepsze życzenia z okazji Dnia Wiosny! Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie i chętnie przyjmowali kwiatki zrobione przez dzieci. Wiwat wiosna! Niech nam żyje w naszym pięknym mieście!

Agnieszka Sibilak

Zaproszenie na wernisaż

dodano: 2017-03-23

ŻYJ W ŚWIECIE, NIE W INTERNECIE – wernisaż

Serdecznie zapraszamy

 Mieszkańców Puszczykowa i okolic

na wernisaż prac uczniowskich Szkoły Podstawowej nr 1

  1. ŻYJ W ŚWIECIE, NIE W INTERNECIE!

 Otwarcie wystawy nastąpi w czwartek 27 kwietnia 2017 r.

w Centrum Animacji Kultury przy ul. Wysokiej 1 (wejście przez budynek szkoły).

Na wystawie pojawią się najlepsze prace plastyczne uczniów klas 4-6,

które powstawały systematycznie przez cały rok szkolny

pod okiem pani Haliny Sobolewskiej.

Chcemy pokazać, że czujemy, marzymy i kochamy.

Żyjemy tu i teraz,

bo nie mamy kilku żyć…

 

Uczniowie SP 1 w Puszczykowie

Centrum  Animacji Kultury

Miły Gość w 3 a

dodano: 2017-03-23

W dniu 28.02.2017r.gościliśmy w naszej klasie tatusia Jeremiasza Jiya. Pan Patrick prowadził niecodzienną lekcję, dzięki której „przenieśliśmy się” do Afryki. Bardzo ciekawa prezentacja multimedialna dostarczyła nam informacji o krajobrazach, miejscach,  które warto zwiedzić, ludności, państwach, klimacie, faunie i florze Afryki. Pan Patryk opowiedział nam też o Nigerii, z której pochodzi. Bardzo fajną częścią lekcji było przebieranie się w różne stroje afrykańskie. Zostaliśmy również poczęstowani afrykańskimi pierożkami i ciasteczkami, które pan  upiekł dla nas. Bardzo nam smakowały.
Bardzo serdecznie dziękujemy panu Patrykowi Jiya za fantastyczne zajęcia, które bardzo dużo nas nauczyły.
Mirosława Przybylska

Dzień kobiet

dodano: 2017-03-16

Dzień kobiet w naszej szkole

Dzień 8 marca to ważna data – to Święto dziewczynek, kobiet i wszystkich Pań. Tak też było w naszej szkole. Każda z pań została obdarowana w tym dniu dobrym słowem, uśmiechem i kwiatkiem. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod kierunkiem pani Beaty Markowskiej zorganizował dla wszystkich dziewczynek przedstawienie. Chłopcy z klasy trzeciej, bo to właśnie oni prowadzili apel przypomnieli wszystkim historię święta oraz wystąpili specjalnie dla wszystkich dziewczynek i pań z wesołym pokazem tanecznym. Brawa nie ustawały, ponieważ każdej dziewczynce bardzo podobał się występ. Na końcu wytypowane przez chłopców dziewczynki z każdej klasy 0-III miały do wykonania kilka zadań, by zasłużyć na order uśmiechu. Każda z dziewczynek przeszła test i otrzymała ten piękny order. Dziękujemy wam chłopcy za  życzenia i  dobre słowo w tym szczególnym dniu. Dziękujemy za to, że jesteście i o nas pamiętacie!

Agnieszka Sibilak

 

 

Balik

dodano: 2017-03-16

Balik w „Jedynce”

W lutym – w naszej szkole było wesoło i głośno. Klasy pierwsze, drugie i trzecie bawiły się dnia 14 lutego, a klasy 0 - dnia 16 lutego na baliku szkolnym zorganizowanym przez swoje panie wychowawczynie. W klasach I-III wśród przebrań dominował kolor czerwony, bo taka była tematyka baliku, w związku z tym szczególnym dniem – Walentynkami, w którym odbywała się impreza. Natomiast dzieci oraz panie z oddziału przedszkolnego przebrały się za swoich ulubionych bohaterów i idolów. Na obu balikach przygrywała taneczna i skoczna muzyka, odbywały się konkursy i wszyscy świetnie się bawili. Czekamy na następny taki balik już za niecały rok!

Agnieszka Sibilak

„Od DNA do tkanki” - Uniwersytet Młodego Odkrywcy

dodano: 2017-03-15

              

 

Uniwersytet Młodego Odkrywcy

       Uniwersytet Młodego Odkrywcy  - Szkoła Podstawowa nr 1w  projekcie Uniwersytetu Przyrodniczego

15 uczniów klas szóstych z naszej szkoły uczestniczy w  projekcie Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Jest to projekt stworzony i realizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy.
W ramach projektu nasi uczniowie pod opieką Pani Magdaleny Wąsowskiej, będą uczestniczyć w cyklu wykładów i warsztatów zorganizowanych i prowadzonych przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. Świat pod mikroskopem - od DNA do tkanki.
W projekcie razem z nami uczestniczy 8 szkół, 15 uczniów z każdej szkoły - łącznie 120 uczestników.
Uroczysta inauguracja odbyła  się dnia 11 marca 2017 roku o godzinie 10.00 w sali wykładowej Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ulicy Szydłowskiej 43.  Podczas inauguracji nasi uczniowie otrzymali indeksy. Po bardzo interesującym wykładzie nastąpiła sesja zdjęciowa z władzami uczelni i pokaz psów ratowniczych.

Załączam pliki z fotorelacją i filmem.

http://www.gloswielkopolski.pl/edukacja/g/uniwersytet-mlodego-odkrywcy-mlodzi-studenci-odkryja-swiat-nauki-i-przyrody-zdjecia,11874145,22994449/

 

http://www.wtk.pl/video-id-31346-mlodzi_odkrywcy_juz_studiuja


Ewa Budzyńska

 

 

Uniwersytet Młodego Odkrywcy-Mały Medyk

dodano: 2017-03-14

Uniwersytet Młodego Odkrywcy- MAŁY MEDYK

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, który realizowany jest w ramach programu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z zakresu popularyzacji nauk o życiu wśród dzieci ze szkół podstawowych „Mały Medyk”. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W projekcie biorą udział tylko 4 szkoły, a jedną z nich jest nasza Jedynka. „Głównym celem projektu jest wspieranie aktywności poznawczej i rozwoju potencjału naukowego dzieci i młodzieży poprzez popularyzację nauki i badań naukowych”. 20 uczniów z klas I-VI będzie brało udział w wykładach na uczelni oraz w warsztatach organizowanych  w naszej szkole. Uczniowie będą rozwijać swoje pasje naukowe oraz wiedzę z zakresu nauk medycznych : anatomia człowieka i funkcjonowania organizmu, ratownictwo medyczne, diagnostyka i leczenie chorób, profilaktyka, farmacja. Udział w warsztatach ma inspirować do twórczego myślenia oraz umożliwić dzielenie się wiedzą edukacyjną wśród rówieśników, promować zdrowy styl życia oraz integrować całą społeczność lokalną. Opiekunem projektu oraz grupy uczniów  jest Pani Anna Kochaniecka. 27 lutego br. odbyła się Inauguracja Projektu. Uczniowie uczestniczyli w wykładach , które miały dać im odpowiedź na pierwsze pytania badawcze: „Jak w medycynie badamy mięśnie?” i „Czy zawsze woda zdrowia nam doda?”.

 Anita Chorążkiewicz-Sowa

Nasza Mistrzyni

dodano: 2017-03-13

MISTRZYNI POLSKI

Uczennica klasy IIIc – Marianna Kaczmarek zajęła I miejsce w XXII Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie Family Cup 2017.

Serdeczne gartulacje

Anita Chorążkiewicz-Sowa