Aktualności i wydarzenia
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”.
Jarosław Iwaszkiewicz
21 lutego obchodziliśmy w naszej Szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klas1-3 rozpoczęli świętowanie od obejrzenia prezentacji przygotowanej przez panią Ewę Sturzbecher. Dzieci z zaciekawieniem oglądały zasoby naszej biblioteki - różnego rodzaju słowniki. Podczas przerw rozwiązywali rozmaite krzyżówki, wykreślanki, rebusy i łamańce językowe. Później na każdą klasę czekało zadanie do wykonania - ułożenie krzyżówki z hasłem „JĘZYK POLSKI”.
Na czwartej lekcji odbył się apel. Prowadzący wydarzenie – Jakub Burzyński, Pola Dzierzgowska i Apolonia Witkowska (uczniowie klasy 3a) przypomnieli nam ważne informacje dot. corocznego święta, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto to ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadamianiu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym oraz aby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata.
Podczas apelu skupiliśmy się na naszym języku polskim. Na co dzień żyjąc w pośpiechu, nie zastanawiamy się, czym jest dla nas mowa ojczysta , mówimy coraz szybciej, niedbale, używamy wielu zapożyczeń z innych języków-zupełnie niepotrzebnie. Nie przeszkadza nam, że ojczysta mowa przestaje brzmieć dostojnie, że traci swój urok przez wulgaryzmy i uproszczenia.
Wiemy, że wymowa niektórych polskich głosek i słów jest bardzo trudna. Dzieci przekonały się jak ważna jest gimnastyka buzi i języka. Po krótkiej rozgrzewce wysłuchaliśmy wiersze Agnieszki Frączek w wykonaniu Mistrzów Czytania – Blanki Idziorek (3a), Luisy Poślednickiej (2a) i Antosi Nowakowskiej (2b). Następnie odbył się egzamin. Wybrani uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi. Okazało się, że dla uczniów klas 1, 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Puszczykowie wcale nasz język nie jest taki trudny. Uczniowie poradzili sobie z zadaniem wyśmienicie.
Mogliśmy wysłuchać również laureatów konkursu recytatorskiego – Lenę Hołownię (1a) i Antosię Nowakowską (2b), które będą reprezentować naszą szkołę w IV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Poezja zimowa”.
Na koniec odbył się test języka ojczystego. Pytania okazały się bardzo trudne, ale i z nimi uczniowie sobie dobrze poradzili.
Dzieci z klas drugich (Oliwia Wojtkowiak, Maksymilian Andrzejak i Martyna Idziak) na zakończenie zaprezentowali dowcipy, które wywołały uśmiech na naszych twarzach.
Klasy starsze (od 6 do 3 gimnazjum) w czasie godzin wychowawczych rozwiązywały test poprawności i znajomości języka ojczystego. W ten sposób zostali wyłonieni Mistrzowie Języka Ojczystego w każdym z oddziałów.
21 lutego, podczas apelu uczciliśmy ten dzień wspominając historię naszej mowy polskiej, odwołując się do historii. Iga Postaremczak i joanna Pawłowska z klasy 8 b przygotowały krótką prezentację na ten temat oraz napisały zabawny wierszyk traktujący o trudnościach naszego języka. Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i magiczne długopisy, dzięki którym zapis tekstu zawsze jest poprawny pod względem ortograficznym.
Pamiętajmy, cytując za ojcem literatury polskiej Mikołajem Rejem ,,iż Polacy nie gęsi i swój język mają" i dbajmy o niego na co dzień, a nie tylko od święta.
Przygotowały: Beata Markowska
Agnieszka Molińska
Katarzyna Knapp - Idziak
Oto fotorelacja z wydarzenia
IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
- 02. 2019 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 najlepszych recytatorów z naszej szkoły oraz okolicznych szkół zaproszonych na finał IV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja Zimowa”.
Tym razem, odbył się on pod patronatem burmistrza miasta Puszczykowa- pana Andrzeja Balcerka, który również zasiadł w jury. Naszymi gośćmi i członkami jury byli także – pani Małgorzata Szczotka, pedagog i polonistka, pani Ajzana Prendke, reżyser i instruktor teatralny oraz wykładowca języka rosyjskiego w Akademii Seniora, a także pani Danuta Mankiewicz, dyrektor Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie. Poza tym z przyjemnością gościliśmy nauczycieli przybyłych uczestników, ich opiekunów i rodziców.
Konkurs rozpoczęła rozgrzewka, przygotowana dla dzieci przez panią Ajzanę Prendkę, specjalistkę od emisji głosu. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy wiekowe, klasy 1-3 i klasy 4-6, po wylosowaniu numerków recytowali wiersze polskich poetów, nawiązujące do zimowej pory roku. W trakcie dwóch części występów mieli okazję odpocząć podczas przerwy i skorzystać z zaproszenia na słodki poczęstunek.
W wyniku głosowania jury nagrodziło następujących uczniów naszej szkoły:
Zofia Augustyniak II miejsce w grupie wiekowej klasy 1-3,
Lena Hołownia- wyróżnienie,
Zofia Gomuła I miejsce w grupie wiekowej 4-6,
Natasza Brzoska II miejsce w grupie wiekowej 4-6.
Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje, także podziękowania prowadzącym konkurs, którymi były uczennice klasy 7c- Oliwia Konieczna i Maria Kocik.
Serdeczne gratulacje!
Joanna Konieczna
Nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.
Szanowni Państwo.
Została uruchomiona przez powiat poznański nowa strona naboru do
szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.
https://nabor.pcss.pl/powiatpoznanski.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie wzięli udział w corocznym święcie obchodzonym dnia 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego założeniem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, jakim jest różnorodność językowa.
Nasi uczniowie w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego otrzymali zadania, które były związane oczywiście z polskim językiem. Każda grupa w zależności od wieku rozwiązywała testy i brała udział w zabawach przygotowanych przez organizatorów.
Spośród uczestników wyłonieni zostali zwycięzcy, którzy na uroczystym apelu otrzymali dyplomy - Mistrza Języka Ojczystego.
Joanna Konieczna
Konkurs recytatorski
19 lutego 2019 roku odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego pt.”Poezja zimowa”. Konkurs adresowany był dla uczniów podzielonych na dwie grupy wiekowe. Grupa pierwsza- klasy 1-3 oraz grupa klas 4-8. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani. Poza wyborem utworu-recytatorzy zadbali także o strój, który korespondował z zimową porą roku.
Spośród uczestników wyłoniliśmy zwycięzców, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w IV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pod tym samym tytułem.
Laura Hołownia (klasa 1a) i Antonina Nowakowska (klasa 2b) będą reprezentowały klasy 1-3, Zofia Gomuła (klasa 4c) oraz Natasza Brzoska (klasa 4b) starszych uczniów.
Wszystkim serdecznie gratulujemy
Joanna Konieczna
Beata Markowska
’Lew w Paryżu”
Szkolne kółko teatralne puszczykowskiej Jedynki, przygotowało już kolejne przedstawienie Kamishibai. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. W grudniu, z okazji Dnia Języków Obcych, Justyna Gronek, Marysia Kocik i Marta Michalak, zaprezentowały dwujęzyczną opowieść o czułości. Natomiast w lutym młodsi uczniowie poznali zabytki stolicy Francji oraz wysłuchali historii „Lew w Paryżu”, czyli o samotności w wielkim mieście. Sztuka „papierowego teatru” spotkała się z ogromnym entuzjazmem ze strony zarówno aktorów, jak i widzów. Obie strony mają nadzieję, że będzie więcej takich przedstawień.
Milena Taratajcio
„Ekonomiczny klucz do przyszłości” w Jedynce
W tym roku szkolnym uczniowie klas 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie, już po raz drugi spróbują swoich sił w międzyszkolnym konkursie „Ekonomiczny klucz do przyszłości” organizowanym przez szkołę „Dębinka” we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim pod patronatem Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W ramach przygotowań uczniowie uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Były to niezwykle ciekawe i inspirujące zajęcia o przyszłości pieniądza oraz neuromarketingu, jako kluczu do umysłu konsumenta. Podczas spotkania ze studentami w naszej szkole, uczestnicy mogli zadać pytania i rozwiązać przykładowy test. Etap szkolny już w marcu. Trzymamy kciuki!
Milena Taratajcio
Tydzień miłości i życzliwości w Jedynce.
W dniach od 11-15 lutego w naszej szkole trwał tydzień miłości i życzliwości do siebie nawzajem. Najważniejszym celem zorganizowanej przez Samorząd Szkolny akcji było uświadomienie uczniom, że zawsze należy być miłym, uprzejmym i życzliwym dla innych oraz zachęcanie dzieci do okazywania tej życzliwości każdego dnia. W ramach otwarcia tygodnia życzliwości- w pierwszym dniu 11 lutego przy wejściu do szkoły ustawiona została tablica z hasłem : Zatrzymaj się kolego, napisz coś miłego! Każdy uczeń miał okazję napisać na niej miłe słowa, które skierowane były do kolegów i koleżanek, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Ważnym zadaniem dla uczniów w tym tygodniu było zwrócenie uwagi na to, by każdego dnia powiedzieć dwa miłe słowa na powitanie każdej napotkanej w szkole osobie. Każda z klas na różnym etapie edukacji miała do wykonania w tygodniu życzliwości pewne zadania. Klasy 0-3 miały wykonać na kartkach rysunek, pt: Jak być życzliwym i miłym dla innych?, rysując buźki/ emotikonki z uśmiechniętymi, zadowolonymi minkami lub napisać hasło dotyczące tematu. Zadaniem uczniów z klas 4-6 było przygotowanie na godzinie wychowawczej hasła związanego z tolerancją i życzliwością i przyklejenie go do kolorowego serca na drzwiach swojej sali. Natomiast uczniowie klas najstarszych 7-8 oraz 3 gimnazjum wzięły udział w Grze szkolnej. Celem gry było odszukanie wyrazów składających się na hasło, ukrytych w różnych zakamarkach szkoły. Hasło trzeba było ułożyć z rozsypanki wyrazowej. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu na bazie ułożonego hasła. Gotowe plakaty rozwieszone zostały na terenie całej szkoły. W związku z tym, że tydzień miłości i życzliwości trwał wtedy, gdy obchodzimy Święto miłości, czyli Walentynki w szkole ustawiona została skrzynka pocztowa na Walentynki, do której dzieci mogły wrzucić przygotowaną przez siebie walentynkową kartkę dla bliskiej osoby. Ważnym przesłaniem walentynek było to, że wyznajemy sobie nie tylko miłość, ale i życzliwość, a także przesyłamy dobre i miłe słowa. W Walentynki 14 lutego Samorząd Szkolny posegregował wszystkie kartki i doręczył je do wskazanych na nich adresatów. W tym dzień wszyscy przyszli do szkoły ubrani na czerwono, dzieląc się miłością i życzliwością, okazując sobie dobroć i szacunek. „ (…) Miłość jest piękna, gdy się kochać umie, i gdy jedno serce to drugie rozumie (…)”.
Agnieszka Sibilak
Jak karnawał to zabawa!
W lutym dzieci z klasy pierwszych, drugich i trzecich bawiły się na zorganizowanym przez wychowawczynie baliku. Tematem przewodnim tegorocznego balu był wieczór „ Fiesta Latino”. Nie brakowało ciekawych i wspaniałych przebrań – hiszpanek czy toreadorów, i nie tylko. Dzieci brały udział w rożnych konkursach, takich jak: przechodzenie pod przeszkodą, pogoń za bykiem, bitwa na „pomidory”, kto pierwszy zabierze piłkę. Zabawa była świetna, atmosfera wspaniała, a tańców w rytmach hiszpańskich przebojów nie było końca. Do zobaczenia na następnym balu, już za rok!
Agnieszka Sibilak
Kwiaty we włosach :)
Już po raz kolejny do Szkoły Podstawowej nr 1 przyjechali muzycy. Tym razem przygotowali dla uczniów wspaniały pokaz instrumentalny i wokalny. Był piękny śpiew, gra na gitarze elektrycznej i perkusji. Tematem występu był polski bigbit, czyli rock and roll. Artyści przypomnieli muzykę z lat 60-tych, śpiewając znane z tamtych czasów przeboje Czerwonych Gitar, jak: „Już za rok matura”, „Tak bardzo się starałem”, „Ciągle pada, czy „Nie zadzieraj nosa”. Zagadką dla dzieci było odgadnięcie tytułu piosenki po wypowiedzianych kilku słowach lub pokazanym obrazku. Był taniec, śpiew, hałas i wspaniała zabawa!
Agnieszka Sibilak