Aktualności i wydarzenia
Horyzonty matematyki
W dniu 4 marca br . uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie wzięli udział w konkursie Horyzonty matematyki, który odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klas 5 i 6. Konkurs przeprowadzony był w nietypowej formie. Uczniowie nie musieli korzystać z dotychczas zdobytej wiedzy, a jedynie wysłuchać krótkiego wykładu, a następnie odpowiedzieć na pytania związane z zagadnieniami poruszonymi na tym wykładzie. Temat jednak nie był prosty. Dotyczył on elementów kombinatoryki, co dla uczniów szkół podstawowych było nie lada wyzwaniem.
Amelia Tężycka 5b
Brawo, brawo, brawo
Z wielką radością informuję, że Aleksandra Makosz - uczennica klasy V a została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Ola wyprzedziła wielu szóstoklasistów.
Oli, Jej Rodzicom, Nauczycielce - Pani Magdalenie Wąsowskiej
serdecznie gratuluję
Ewa Budzyńska
Zasady rekrutacji do klas pierwszych
Rekrutacja do klas I w szkołach podstawowych
W wyniku wprowadzonych zmian w ustawie o systemie oświaty, które zaczęły obowiązywać od 18 stycznia 2014 r. wprowadzono następujące zasady rekrutacji:
Do klas I w szkołach podstawowych przyjmowane są:
dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2007),
dzieci 6 letnie (urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008r),
na wniosek rodziców dzieci 6 letnie (urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008r).
zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie.
Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie.
- W postępowaniu rekrutacyjnym mogą brać udział kandydaci zamieszkali poza obwodem danej szkoły - w tym spoza Puszczykowa.
- Rodzice/prawni opiekunowie mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie.
- Rodzice/prawni opiekunowie pobierają wniosek/zgłoszenie w szkole lub ze strony internetowej szkoły wypełniają go odręcznie, i składają - po podpisaniu - w szkole.
- Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia" (art. 20t ust 6 ustawy o systemie oświaty).
- Wypełniony wniosek/zgłoszenie podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka a ich podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku/zgłoszeniu ze stanem faktycznym,
- Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
do przyjęcia. - Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu dziecka do szkoły.
- Dziecko zostaje przyjęte do szkoły, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych do szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danej szkoły w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych do szkoły i wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
Kryteria rekrutacji do klas I szkół podstawowych dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły podstawowej, jeżeli dana szkoła dysponuje wolnymi miejscami:
W postępowaniu rekrutacyjnym do klas I w szkołach podstawowych, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły, obowiązują niżej wymienione kryteria:
Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
Komisja rekrutacyjna może określić wykaz dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów.
W przypadku nieprzedłożenia przez rodzica/prawnego opiekuna dokumentów określonych przez komisję rekrutacyjną - potwierdzających spełnianie kryteriów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, może nie uwzględnić danego kryterium.
Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
L.p. |
Kryteria |
Liczba punktów |
1. |
Dziecko jest mieszkańcem Puszczykowa |
3 |
2. |
Dziecko, które uczęszcza do oddziału przedszkolnego |
3 |
3. |
Dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza i będzie uczęszczać w następnym roku do wybranej szkoły |
3 |
4. |
Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata |
3 |
5. |
Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata |
2 |
6. |
Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata |
2 |
7. |
Wielodzietność rodziny kandydata |
1 |
8. |
Samotne wychowywanie kandydata |
1 |
9. |
Objęcie kandydata pieczą zastępczą |
1 |
10. |
inne (np. tradycja pokoleniowa, ułatwienie sprawowania opieki nad dzieckiem po zakończonych zajęciach w szkole, bliskość z miejsca pracy rodziców do szkoły) |
1 |
Rodzice dzieci sześcioletnich - urodzonych w roku 2008 oraz siedmioletnich - urodzonych w roku 2007, którzy ubiegają się o przyjęcie dziecka do klasy I w roku szkolnym 2014/2015, będą uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym zgodnie z poniższym harmonogramem:
Harmonogram
od 1 marca do 31 marca 2014 r. - przyjmowanie zgłoszeń rodziców dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej
od 1 kwietnia 2014 r. do 15.04.2014 r. - postępowanie rekrutacyjne dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły podstawowej
16 kwietnia 2014 r. - wywieszenie w danej szkole list dzieci zakwalifikowanych.
do 21 kwietnia 2014 r. - potwierdzenie przez rodziców dzieci zakwalifikowanych spoza obwodu danej szkoły, woli zapisu do tej szkoły,
25 kwietnia 2014 r. - wywieszenie list przyjętych.
Ewa Budzyńska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
im. Adama Mickiewicza
w Puszczykowie
Zasady rekrutacji do oddziałów przedszkolnych
Kryteria rekrutacji do oddziałów przedszkolnych
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza
w roku szkolnym 2014/2015
Od 18 stycznia 2014 r.weszły w życie zmiany w ustawie o systemie oświaty, które zobligowały samorządy do wprowadzenia zmian w sposobie rekrutacji do przedszkoli publicznych oraz do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza przyjmuje się dzieci zamieszkałe w Puszczykowie.
W przypadku większej liczby dzieci, które spełniają warunek zamieszkania na terenie Puszczykowa w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego obowiązują kryteria określone w ustawie o systemie oświaty, dla których przypisano odpowiednio po 1 pkt
1) wielodzietność rodziny kandydata - 1 pkt
2) niepełnosprawność kandydata - 1 pkt
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata - 1 pkt
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata - 1 pkt
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata - 1 pkt
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie - 1 pkt
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą - 1 pkt
W drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane będą pod uwagę kryteria określone przez dyrektora szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, dla których przypisano odpowiednio punkty:
1) obydwoje rodzice pracujący - 3 pkt
2) dzieci, których rodzeństwo realizuje edukację szkolną w szkole - 3 pkt.
3) jedno z rodziców pracuje - 1 pkt.
Spełnianie kryteriów należy potwierdzić dołączając do wniosku, określone dokumenty.
W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
Dokumenty, które rodzice/opiekunowie prawni dołączają do wniosku:
Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych:
1) Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
2) Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.).
3) Prawomocny wyroku sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem.
4) Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą
z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późn. zm.)
5) Oświadczenie o zatrudnieniu.
6) Oświadczenie o uczęszczaniu do szkoły rodzeństwa kandydata.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach lub może zwrócić się do Burmistrza Puszczykowa o potwierdzenie tych okoliczności. W tym celu Burmistrz Puszczykowa korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach.
Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu, o którym mowa w art. 23 ust 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Terminy rekrutacji:
Do 10 marca 2014 r. - przyjmowanie pisemnych deklaracji rodziców dzieci o kontynuowaniu zajęć oddziale przedszkolnym,
Od 17 marca 2014 r. do 31 marca składanie pisemnych zgłoszeń rodziców kandydatów,
11 kwietnia 2014 r. - ogłoszenie listy zakwalifikowanych,
Do 16 kwietnia 2014 r. - pisemne potwierdzenie woli,
25 kwietnia 2014 r. - ogłoszenie listy przyjętych.
Jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami przewiduje się przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego uzupełniającego dla kandydatów spoza Puszczykowa.
Ewa Budzyńska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie
Niech żyje bal...
Niech żyje bal...
W czwartek 20 lutego w naszej szkole odbył się wielki bal karnawałowy. W imprezie, która trwała dwie godziny (od 16:00 do 18:00) bawili się uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z wychowawczyniami. Każde dziecko przygotowało na tą zabawę ciekawe, kolorowe i śmieszne przebranie. Były wróżki, kowboje, indianki, piraci oraz czarodzieje. O przebraniach pamiętały również panie wychowawczynie klas. Tematyką przewodnią była wzorowa uczennica szkoły podstawowej, dlatego każda z pań z klasy 1 a i b, 2 a, b, c oraz 3 a, b i c przebrana była za grzeczną i wesołą uczennicę. Panie prezentowały się pięknie i wyglądały uroczo, jakby cofnęły się kilka lat wstecz. Imprezę prowadzili animatorzy zabawy, z którymi uczniowie tańczyli i szaleli w rytm największych przebojów, takich, jak: „Bałkanica" „Wyginam śmiało ciało", czy „Uwielbiam ją". Podczas zabawy ogłoszono również konkurs na najbardziej roztańczoną klasę na balu. Wszystkie klasy bawiły się znakomicie i świetnie, i w rezultacie każda otrzymała tytuł roztańczonej klasy .
Agnieszka Sibilak
KONKURS FOTOGRAFICZNY „POZNAŃ W OCZACH DZIECKA"
KONKURS FOTOGRAFICZNY „POZNAŃ W OCZACH DZIECKA"
Organizatorzy konkursu:
Stowarzyszenie „Unia Wielkopolan", koło Unii Wielkopolan, Szkoła Podstawowa im. W. Bogusławskiego w Suchym Lesie.
Konkurs obejmuje następujące kategorie tematyczne:
- 1. Zabytki Miasta Poznania.
- 2. Miejsca Pamięci Postaci związanych z pracą organiczną (np. K. Marcinkowski) z miejsca zamieszkania.
- 3. Miejsca w Poznaniu, które chcesz odwiedzić lub zobaczyć ponownie (atrakcyjne dla dziecka).
- 4. Krajobrazy z własnego miejsca zamieszkania.
Technika dowolna (zdjęcia analogowe lub cyfrowe).
Zdjęcie musi być na papierze fotograficznym w formacie 15x21. Uczestnik konkursu może przekazać tylko po 1 zdjęciu z każdej kategorii.
Każde zdjęcie musi posiadać na odwrocie czytelny opis zawierający:
- ü Imię i nazwisko autora
- ü Nazwę szkoły oraz klasę
- ü Tytuł zdjęcia (uczestnik może nadać danej fotografii tytuł)
- ü Pisemne wyrażenie zgody rodzica na publiczne udostępnienie prac.
Prace w otwartej kopercie z opisem „Konkurs fotograficzny - Poznań"składamy w pokoju nauczycielskim do 27 marca (czwartek) .
Najciekawsze prace będą wystawione w trakcie obchodów Dnia Pracy Organicznej w Bazarze oraz umieszczone na stronie Unii Wielkopolan. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody.
Kontakt w tej sprawie z Panią Katarzyną Szymkowiak
„Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń
„Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń"
W roku szkolnym 2013/14 nasza szkoła bierze udział w Trzecim Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół „Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń".
Organizatorem konkursu jest Fundacja Państwo Obywatelskie oraz Komitet Honorowy.
Hasło przewodnie to ; Prawo, Przyjaźń , Tolerancja.
W ramach konkursu prowadzone są liczne zajęcia oraz konkursy dla uczniów. Maja na celu spopularyzowanie wśród dzieci i młodzieży podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, tolerancji wobec ludzi. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
Marta Madaj
Gwiazdkowe nastroje
Gwiazdkowe nastroje.
Okres Świąt to jeden z najprzyjemniejszych w roku. Gdy za oknem szaro i zimno ciepły i kolorowy nastrój tworzą świąteczne ozdoby. Tej zimy również sale lekcyjne w puszczykowskiej Jedynce wprawiały uczniów w świąteczny nastrój. Wysiłek jaki dzieci wraz z wychowawcami i rodzicami włożyły w udekorowanie sal został oceniony w zorganizowanym przez panią Katarzynę Szymkowiak Szkolnym Konkursie na Najpiękniej Przyozdobioną Salę.
Jury wybrało klasę 4a oraz 5a i ich sale jako te najpiękniejsze i najbardziej oddające nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Za wkład i zaangażowanie w przystrojenie sali zostały również wynagrodzone dzieci uczestniczące do świetlicy szkolnej „dolnej".
Opowieść wigilijna i Jasełka w wykonaniu koła teatralnego
Opowieść wigilijna i Jasełka w wykonaniu koła teatralnego
W czwartek 9 stycznia kółko teatralne pod opieką pani Beaty Markowskiej zaprezentowało uczniom naszej szkoły krótkie przedstawienie świąteczno- noworoczne. W pierwszej części dzieci z klas trzecich przedstawiły wszystkim znaną i popularną „Opowieść wigilijną" Charlesa Dickensa. Wcielając się w rolę aktorów w pięknym sposób ukazały one wielką przemianę bogatego, lecz skąpego, ponurego i zrzędliwego człowieka w osobę dobrą, uczciwą, pełną miłości i ciepła. Dzieci w znakomity sposób pokazały wszystkim widzom, że „(...) żadne bogactwo nie daje szczęścia, jeśli nie można się nim podzielić z innymi (...)". W drugiej części młodsze dzieci z klas pierwszych i drugich z kółka teatralnego zaprezentowały wszystkim „Jasełka", wcielając się w rolę aniołów, pasterzy, Trzech Mędrców i Świętej Rodziny.
Agnieszka Sibilak
Wyniki konkursu „Klio 2013 Polskie Symbole Narodowe
Wyniki konkursu „Klio 2013 Polskie Symbole Narodowe"
W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie historycznym dotyczącym historii Polski, oraz polskich symboli narodowych, organizowanym przez Centrum Edukacji Historycznej Klio. 24 przedstawicieli naszej szkoły z wszystkich klas 4-6 rywalizowało z ponad pięcioma tysiącami rówieśników z całej Polski w trzech kategoriach : praca plastyczna, test wiedzy oraz fotografia.
Najlepszą pracę plastyczną w naszej placówce wykonał Kacper Czerwiński. Natomiast laur za konkurs fotograficzny przypadł Marcinowi Popławskiemu. Bardzo dobrymi wynikami mogą pochwalić się uczestnicy testu wiedzy. Najlepszy wynik w szkole uzyskał Marcin Popławski, który zdobył 41 punktów na 50 możliwych, co zapewniło mu 10 miejsce na krajowej liście laureatów. Drugim miejscem podzieliły się Aleksandra Makosz i Anna Liczba. Uzyskane przez nie 40 punktów zapewnił im 11 pozycję w ostatecznej klasyfikacji krajowej. Trzecie miejsce w szkole zajęła Kinga Rewers, która zdobywając 39 punktów sklasyfikowała się na 11 miejscu listy ogólnopolskiej.
Nagrodę dodatkową-słuchawki, wylosował Marcin Popławski. Wszystkim uczestnikom Gratulujemy.
Bartosz Muszyński